| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego, jeżeli umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu

Czy pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego, jeżeli umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu

Pracownica była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony do 31 grudnia 2008 r. Od 12 lutego do 31 grudnia 2008 r. przebywała na urlopie wychowawczym. 31 grudnia 2008 r. wystawiliśmy i wysłaliśmy pracownicy świadectwo pracy. Pracownica dostarczyła nam 12 stycznia br. zwolnienie lekarskie na okres od 31 grudnia 2008 r. do 25 stycznia 2009 r. z kodem „B”, z czego 11 dni przypada na pobyt w szpitalu. Dodatkowo pracownica dołączyła zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że jest w 6. miesiącu ciąży. Co zrobić ze zwolnieniem lekarskim? Czy pracownica ma prawo do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego?

RADA

Zawarta z pracownicą umowa o pracę na czas określony rozwiązałaby się po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Dlatego mają Państwo obowiązek przedłużyć umowę do dnia porodu. W tym przypadku pracownicy przysługuje zasiłek chorobowy, a następnie będzie jej przysługiwać zasiłek macierzyński po ustaniu stosunku pracy.

UZASADNIENIE

Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje pracownicy, która była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony, na czas wykonywania określonej pracy lub na umowę na okres próbny przekraczający 1 miesiąc, z którą umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu.

Gdyby umowa o pracę zawarta na czas określony, na czas wykonywania określonej pracy lub na okres próbny przekraczający jeden miesiąc miała rozwiązać się z upływem terminu po zakończeniu trzeciego miesiąca ciąży, pracodawca powinien przedłużyć ją do dnia porodu (art. 177 § 3 Kodeksu pracy). W tym przypadku pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński po ustaniu stosunku pracy.

Zatrudniona u Państwa pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie na okres od 31 grudnia 2008 r. do 25 stycznia br. Prawo do wynagrodzenia za czas choroby przysługuje pracownicy od pierwszego dnia po zakończeniu urlopu wychowawczego, ponieważ niezdolność do pracy powstała w okresie tego urlopu. Pracownica korzystała z urlopu wychowawczego do 31 grudnia 2008 r. Przysługuje jej więc prawo do wynagrodzenia chorobowego od 1 stycznia 2009 r. przez 33 dni, a od 34. dnia zwolnienia lekarskiego w 2009 r. prawo do zasiłku chorobowego.

Pracownicy od 1 stycznia br. przysługuje również prawo do nowego, dłuższego okresu zasiłkowego, tj. 270-dniowego, ponieważ niezdolność do pracy przypada na okres ciąży (art. 5 pkt 2 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw). Co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu. Jest to uprawnienie, a nie obowiązek pracownicy. Natomiast po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem, aż do wykorzystania przysługującego pełnego wymiaru urlopu.

reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Wróbel

analityk rynków finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »