| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jak w umowie zlecenia można określić miejsce pracy

Jak w umowie zlecenia można określić miejsce pracy

Moja firma wykonuje prace tam, gdzie uzyskam zlecenia, czyli praktycznie w różnych miejscowościach na terenie całej Polski. Poza pracownikami zatrudniam kilka osób na podstawie umów zlecenia. W jaki sposób sformułować treść umów zlecenia, aby z jednej strony nie zawierały regulacji zbliżających je do umów o pracę, a z drugiej zobowiązywały do wykonywania pracy w różnych miejscach? Czy za każdym razem trzeba będzie zmieniać treść umów? Zasadniczo zleceniobiorcy wykonują pracę w jednym, stałym miejscu (baza przeładunkowa firmy) i zależałoby mi na tym, by było to umieszczone w treści umów.


RADA

W umowach zlecenia powinien Pan w tym przypadku wskazać jako stałe miejsce świadczenia pracy bazę przeładunkową firmy oraz zawrzeć zapis, że zleceniobiorcy będą wykonywać zlecenia także w innych miejscach na terenie kraju w razie uzyskania konkretnego zamówienia przez zlecającego. Różne miejsca wykonywania zleceń nie będą powodowały konieczności zmiany treści umów.

UZASADNIENIE

Zawierając umowę zlecenia należy wystrzegać się w jej treści określeń dających zleceniodawcy pewne uprawnienia kierownicze nad drugą stroną umowy. Wykonywanie pracy pod kierownictwem osoby zlecającej pracę oraz w wyznaczonym przez nią miejscu i czasie jest charakterystyczne dla stosunku pracy, a nie dla umowy zlecenia (art. 22 § 1 Kodeksu pracy).

Jeżeli zatem w umowie zlecenia zawrzemy zapisy dające możliwość jednostronnego wyznaczania miejsca świadczenia pracy przez zleceniobiorcę, narażamy się na zarzut zawarcia umowy cywilnoprawnej na warunkach umowy o pracę.

WAŻNE!

Ustalenie w umowie zlecenia prawa do jednostronnego wyznaczania miejsca pracy przez zleceniodawcę może narazić go na zarzut uznania umowy zlecenia za umowę o pracę.

Może to doprowadzić do odpowiedzialności za wykroczenie przeciwko prawom pracownika i przekształcenia tej umowy w umowę o pracę.

To, że nie można zawrzeć w treści umowy zapisów pozwalających na wyznaczanie przez zleceniodawcę miejsca pracy, nie oznacza, że nie można znaleźć rozwiązania odpowiadającego Pana potrzebom.

Jeżeli zlecenie ma być wykonywane w określonym miejscu, strony jak najbardziej mogą wskazać to miejsce w treści umowy jako miejsce wykonywania zlecenia. Nie oznacza to spełnienia definicji stosunku pracy, jeśli zapis umowy zlecenia będzie wskazywać na „równość” stron umowy („strony ustalają, że zlecenie będzie wykonywane...”). Taki zapis należy odróżnić od zapisu dającego zlecającemu prawo decydowania o miejscu wykonywania czynności przez zleceniobiorcę („zlecający jest uprawniony do wyznaczenia miejsca i czasu wykonywania czynności wchodzących w zakres umowy”), który będzie nieprawidłowy.

W przedstawionej sytuacji należałoby wpisać jako stałe miejsce wykonywania zlecenia bazę przeładunkową firmy. Jednocześnie należy ustalić zobowiązanie zleceniobiorcy do wykonywania umowy także w innych miejscach, tam gdzie Pana firma uzyskuje zlecenia. Można to osiągnąć przez wprowadzenie zapisów uzależniających miejsce wykonywania zlecenia od uzyskiwanych przez Pana zamówień na świadczone usługi.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Handlowy BIK Brokers. Absolwent wydziału Zarządzania i Marketingu Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1992-95 jeden z organizatorów i założycieli sieci restauracji KFC, Pizza Hut i Taco Bell należącej do PepsiCo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »