Zleceniodawca musi zachować możliwość decydowania o tym, czy konkretna osoba i przez jaki okres będzie świadczyć pracę w innym miejscu niż baza przeładunkowa. Nie będzie to jednak oznaczało poleceń służbowych. W tym przypadku będziemy mówić o dopuszczalnych przez przepisy prawa cywilnego wskazówkach co do sposobu wykonywania zlecenia, koordynowania sposobu wykonywania z góry ustalonych czynności.
Taki przykładowy zapis umowy zlecenia może wyglądać następująco:
reklama
reklama
„Strony ustalają, że w razie wykonywania przez firmę Zleceniodawcy prac polegających na ....... poza miejscowością wskazaną w § ... niniejszej umowy Zleceniobiorca będzie zobowiązany do świadczenia w tych miejscach prac wchodzących w zakres zlecenia, po przekazaniu mu przez Zleceniodawcę informacji o takiej konieczności”.
Umowa może - ale nie musi - określać także szczególne świadczenia dla zleceniobiorcy wykonującego okresowo zlecenie w innych niż stałe miejscach. Jest to już jednak kwestia negocjacji przy jej zawieraniu, chociaż należy także pamiętać o tym, że przepisy Kodeksu cywilnego zobowiązują zleceniodawcę do pokrycia kosztów ponoszonych przez zleceniobiorcę w związku z prawidłowym wykonywaniem zlecenia (art. 742 Kodeksu cywilnego).
• art. 22, art. 29 § 1 pkt 2, art. 281 pkt 1 Kodeksu pracy,
• art. 734, art. 742, art. 750 Kodeksu cywilnego.
Marek Rotkiewicz
specjalista ds. zatrudnienia