| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jak w umowie zlecenia można określić miejsce pracy

Jak w umowie zlecenia można określić miejsce pracy

Moja firma wykonuje prace tam, gdzie uzyskam zlecenia, czyli praktycznie w różnych miejscowościach na terenie całej Polski. Poza pracownikami zatrudniam kilka osób na podstawie umów zlecenia. W jaki sposób sformułować treść umów zlecenia, aby z jednej strony nie zawierały regulacji zbliżających je do umów o pracę, a z drugiej zobowiązywały do wykonywania pracy w różnych miejscach? Czy za każdym razem trzeba będzie zmieniać treść umów? Zasadniczo zleceniobiorcy wykonują pracę w jednym, stałym miejscu (baza przeładunkowa firmy) i zależałoby mi na tym, by było to umieszczone w treści umów.

Zleceniodawca musi zachować możliwość decydowania o tym, czy konkretna osoba i przez jaki okres będzie świadczyć pracę w innym miejscu niż baza przeładunkowa. Nie będzie to jednak oznaczało poleceń służbowych. W tym przypadku będziemy mówić o dopuszczalnych przez przepisy prawa cywilnego wskazówkach co do sposobu wykonywania zlecenia, koordynowania sposobu wykonywania z góry ustalonych czynności.

Taki przykładowy zapis umowy zlecenia może wyglądać następująco:

„Strony ustalają, że w razie wykonywania przez firmę Zleceniodawcy prac polegających na ....... poza miejscowością wskazaną w § ... niniejszej umowy Zleceniobiorca będzie zobowiązany do świadczenia w tych miejscach prac wchodzących w zakres zlecenia, po przekazaniu mu przez Zleceniodawcę informacji o takiej konieczności”.

Umowa może - ale nie musi - określać także szczególne świadczenia dla zleceniobiorcy wykonującego okresowo zlecenie w innych niż stałe miejscach. Jest to już jednak kwestia negocjacji przy jej zawieraniu, chociaż należy także pamiętać o tym, że przepisy Kodeksu cywilnego zobowiązują zleceniodawcę do pokrycia kosztów ponoszonych przez zleceniobiorcę w związku z prawidłowym wykonywaniem zlecenia (art. 742 Kodeksu cywilnego).

• art. 22, art. 29 § 1 pkt 2, art. 281 pkt 1 Kodeksu pracy,

• art. 734, art. 742, art. 750 Kodeksu cywilnego.

Marek Rotkiewicz

specjalista ds. zatrudnienia

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »