| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy udział pracownika w szkoleniu zorganizowanym w dniu wolnym od pracy może mieć charakter obowiązkowy

Czy udział pracownika w szkoleniu zorganizowanym w dniu wolnym od pracy może mieć charakter obowiązkowy

Chcemy zorganizować szkolenie dla pracowników w dniu wolnym od pracy, tj. w sobotę. Jeden z pracowników zapowiedział, że nie będzie uczestniczyć w tym szkoleniu, bo jest to dzień wolny od pracy, a szkolenia powinny być organizowane w godzinach pracy. Czy ma rację? Czy udział pracownika w szkoleniu organizowanym w sobotę może mieć charakter obowiązkowy? Czy odmowa pracownika udziału w szkoleniach organizowanych w dni wolne od pracy może być podstawą wypowiedzenia umowy o pracę?

W przypadku natomiast szkoleń, które odbywają się w zakładzie pracy lub na stanowisku pracy i mają charakter praktyczny, w razie wątpliwości, przyjmuje się, że odbywają się one w ramach stosunku pracy, co oznacza, że udział pracownika w takim szkoleniu jest jednoznaczny z wykonywaniem przez niego pracy.

Obowiązek udziału we wskazanych przez pracodawcę szkoleniach może wynikać także z przepisów wewnętrznych obowiązujących u danego pracodawcy (układ zbiorowy) lub z umowy o pracę.

Jeśli obowiązek udziału pracownika w szkoleniu wskazanym przez pracodawcę wynika z przepisów wewnętrznych (układ zbiorowy) lub z umowy o pracę, to udział pracownika w szkoleniu jest jednoznaczny z wypełnianiem przez niego obowiązków zawodowych i w całości powinien zostać wliczony do czasu pracy.

• art. 128 Kodeksu pracy.

Emilia Bartkowiak

aplikant radcowski

Orzecznictwo uzupełniające:

• Praktyczne szkolenie pracowników powinno się odbywać w ramach stosunku pracy, natomiast poza tym stosunkiem może być organizowane tylko wtedy, gdy szkoleniowy cel i metody działania wyraźnie dominują nad wykonywaniem obowiązków pracowniczych. (Wyrok Sądu Najwyższego z 25 stycznia 2005 r., I PK 144/04, OSNP 2005/17/265)

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »