| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy udział pracownika w szkoleniu zorganizowanym w dniu wolnym od pracy może mieć charakter obowiązkowy

Czy udział pracownika w szkoleniu zorganizowanym w dniu wolnym od pracy może mieć charakter obowiązkowy

Chcemy zorganizować szkolenie dla pracowników w dniu wolnym od pracy, tj. w sobotę. Jeden z pracowników zapowiedział, że nie będzie uczestniczyć w tym szkoleniu, bo jest to dzień wolny od pracy, a szkolenia powinny być organizowane w godzinach pracy. Czy ma rację? Czy udział pracownika w szkoleniu organizowanym w sobotę może mieć charakter obowiązkowy? Czy odmowa pracownika udziału w szkoleniach organizowanych w dni wolne od pracy może być podstawą wypowiedzenia umowy o pracę?

W przypadku natomiast szkoleń, które odbywają się w zakładzie pracy lub na stanowisku pracy i mają charakter praktyczny, w razie wątpliwości, przyjmuje się, że odbywają się one w ramach stosunku pracy, co oznacza, że udział pracownika w takim szkoleniu jest jednoznaczny z wykonywaniem przez niego pracy.

Obowiązek udziału we wskazanych przez pracodawcę szkoleniach może wynikać także z przepisów wewnętrznych obowiązujących u danego pracodawcy (układ zbiorowy) lub z umowy o pracę.

Jeśli obowiązek udziału pracownika w szkoleniu wskazanym przez pracodawcę wynika z przepisów wewnętrznych (układ zbiorowy) lub z umowy o pracę, to udział pracownika w szkoleniu jest jednoznaczny z wypełnianiem przez niego obowiązków zawodowych i w całości powinien zostać wliczony do czasu pracy.

• art. 128 Kodeksu pracy.

Emilia Bartkowiak

aplikant radcowski

Orzecznictwo uzupełniające:

• Praktyczne szkolenie pracowników powinno się odbywać w ramach stosunku pracy, natomiast poza tym stosunkiem może być organizowane tylko wtedy, gdy szkoleniowy cel i metody działania wyraźnie dominują nad wykonywaniem obowiązków pracowniczych. (Wyrok Sądu Najwyższego z 25 stycznia 2005 r., I PK 144/04, OSNP 2005/17/265)

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Mec. Monika Brzozowska

Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »