| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy pracodawca ma obowiązek informować pracowników o przyjętych kryteriach oceny ich pracy

Czy pracodawca ma obowiązek informować pracowników o przyjętych kryteriach oceny ich pracy

Jako szef niewielkiej firmy chcę wprowadzić system ocen pracy pracowników. Czy muszę o tym zawiadomić zatrudnionych pracowników? Czy pracownicy muszą być systematycznie informowani o tych ocenach, czy mogę zachować je do swojej wiadomości?

Pracownik powinien mieć rzeczywistą możliwość odniesienia się do oceny jego pracy dokonanej przez pracodawcę, gdyż ocena pracowników podlega kontroli sądów pracy i to nie tylko z punktu widzenia zasad ewentualnego trybu danej oceny, ale także pod względem jej merytorycznej treści.

W pewnych szczególnych przypadkach kryteria oceny pracowniczej powinny być zaostrzone. Ocena pracownika zajmującego np. samodzielne stanowisko (lub kierownicze) powinna być oparta na surowszych kryteriach niż stosowane względem innych pracowników.

Ocena pracownika nie może zawierać sformułowań powszechnie przyjętych za naruszające godność osobistą człowieka i pracownika. W opinii o pracowniku nie powinny się znaleźć szczegóły dotyczące jego życia prywatnego, ponieważ może być to uznane przez sąd za naruszenie dóbr osobistych tego pracownika. Wyjątek od tej zasady występuje w przypadku niektórych zawodów, np. nauczyciela, z którymi wiąże się szczególne zaufanie społeczne i do wykonywania których niezbędne jest przestrzeganie szczególnych reguł godnego zachowania, również w sferze życia prywatnego.

WAŻNE!

Negatywna ocena wykonywanej pracy i postawy pracownika może stanowić uzasadnioną przesłankę wypowiedzenia umowy o pracę.

Uzasadnieniem kontroli sądowej dokonywanych przez pracodawcę ocen pracowników są konsekwencje takich ocen, które mają bezpośredni wpływ na stosunek pracy. Pozytywna ocena pracownika może prowadzić do przyznania specjalnej premii czy awansu. Natomiast w skrajnych przypadkach negatywna ocena wykonanej pracy i postawy pracownika może stanowić przesłankę wypowiedzenia mu umowy o pracę.

• art. 113, art. 94 Kodeksu pracy.

Emilia Bartkowiak

aplikant radcowski

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »