| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Skierowanie pracownika do innej pracy w razie przestoju

Skierowanie pracownika do innej pracy w razie przestoju

Prowadzę zakład krawiecki. W związku z awarią maszyny (produkcji japońskiej) przesunąłem jedną z pracownic na podstawie polecenia służbowego do wykonywania pracy w prasowalni. Naprawa maszyny przedłuża się, gdyż czekamy na sprowadzenie części zamiennej z Japonii. Wiem, że w razie uzasadnionych potrzeb firmy mogę powierzać pracownikom inną odpowiednią do ich kwalifikacji pracę na okres maksymalnie 3 miesięcy w roku. Czy w związku z przestojem mogę pracownicy powierzyć inną pracę na okres dłuższy niż 3 miesiące w jednym roku, bez zmian w umowie o pracę? Zaznaczam, że wynagradzam ją tak samo jak przy pracy w zakładzie krawieckim.


RADA

Może Pan w związku z przestojem powierzyć pracownicy inną pracę niż określona w umowie, na okres dłuższy niż 3 miesiące kalendarzowe, nie dokonując zmiany umowy o pracę.

UZASADNIENIE

Służbowego przesunięcia pracownicy na inne stanowisko nie można w przedstawionym stanie faktycznym zakwalifikować jako dokonanego na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy, czyli w związku z uzasadnionymi potrzebami pracodawcy i tylko na 3 miesiące w roku kalendarzowym. Choć przestój z pewnością zalicza się do uzasadnionych potrzeb pracodawcy, to należy uznać, że przepis ten dotyczy wyłącznie innych uzasadnionych potrzeb. Kodeks pracy reguluje bowiem zagadnienie przestoju kompleksowo w innym dziale.

Powierzenie zatrudnionemu innej, odpowiedniej ze względu na jego kwalifikacje pracy na czas przestoju, następuje na podstawie art. 81 § 3 Kodeksu pracy. Jest to samodzielna podstawa prawna upoważniająca pracodawcę do skierowania pracownika do innej pracy, określająca odmienne niż we wcześniej podanym przepisie zasady wypłaty wynagrodzenia (np. w przypadku przestoju z winy pracownika). W konsekwencji nie obowiązuje Pana także limit 3 miesięcy w roku kalendarzowym, na jaki można maksymalnie powierzać pracownikowi inną pracę (art. 42 § 4 Kodeksu pracy).

Takie samo stanowisko w tej sprawie zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 17 stycznia 1978 r. (I PRN 178/77), w którym orzekł, że możliwość powierzenia pracownikowi innej, odpowiedniej pracy w razie przestoju, o jakim mowa w przepisie art. 81 § 3 Kodeksu pracy, nie jest ograniczona żadnym kalendarzowym terminem. Może więc trwać dłużej niż 3 miesiące w roku kalendarzowym. Swoje zdanie sąd argumentował tym, że porównanie treści art. 42 § 4 i art. 81 § 3 Kodeksu pracy wskazuje na to, że uprawnienia zakładu pracy w zakresie zlecania pracownikowi - bez konieczności wypowiadania warunków pracy i płacy - wykonywania innej pracy niż przewidziana w umowie, są większe w przypadku tzw. przestoju niż w innych przypadkach.

WAŻNE!

W czasie przestoju w zakładzie pracy można skierować pracownika do innej pracy na okres dłuższy niż 3 miesiące w roku kalendarzowym.

Przestojem jest nieplanowana i przejściowa przerwa w wykonywaniu pracy, spowodowana zaburzeniami w normalnym funkcjonowaniu zakładu pracy. Sytuacja, jaka spotkała Pana firmę, spełnia więc warunki właściwe dla przestoju. Jak wynika z pytania, awaria maszyny była niespodziewana i z pewnością przejściowa, gdyż pracownica będzie mogła wrócić do wykonywania umówionej pracy po sprowadzeniu części zamiennej i naprawie maszyny.

• art. 42 § 4, art. 81 § 3 Kodeksu pracy.

Arkadiusz Mika

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »