| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Rozwiązanie przez pracownika umowy bez wypowiedzenia

Rozwiązanie przez pracownika umowy bez wypowiedzenia

Nasz pracownik złożył pismo rozwiązujące umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy w trybie art. 55 § 11 Kodeksu pracy powołując się na to, że nie została z nim zawarta kolejna umowa o pracę, mimo że 2 miesiące temu rozwiązała się poprzednio zawarta umowa na czas określony. Faktycznie, nie dopilnowaliśmy podpisania z pracownikiem kolejnej umowy po zakończeniu poprzedniej. Mamy jednak wątpliwość, czy z uwagi na to, że okoliczność stanowiąca podstawę rozwiązania umowy dotyczy okresu sprzed ponad 1 miesiąca, możemy nie uznać tego rozwiązania umowy o pracę? Czy mamy prawo zakwalifikować pismo pracownika jako wypowiedzenie umowy o pracę?

Pracodawca może jednak w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia odwołać się do sądu pracy i wnosić o zasądzenie odszkodowania w wysokości wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia, a w przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.

ZAGROŻENIE

Pracodawca jest pozbawiony możliwości dochodzenia odszkodowania tylko z tego powodu, że pracownik rozwiązał umowę o pracę po upływie 1 miesiąca od zaistnienia przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy w tym trybie.

Pracodawca nie będzie mógł również skutecznie dochodzić odszkodowania, jeżeli wadliwość rozwiązania stosunku pracy wynika jedynie z niezachowania formy pisemnej lub pisemnego uzasadnienia złożonego oświadczenia woli. Wynika to z brzmienia art. 611 Kodeksu pracy, który określa, że odszkodowanie za nieprawidłowe rozwiązanie umowy przysługuje pracodawcy jedynie w razie nieuzasadnionego rozwiązania umowy bez wypowiedzenia przez pracownika.

• art. 52 § 2, art. 55 § 11 § 2, art. 611, art. 612 § 1 Kodeksu pracy.

Patrycja Potocka-Szmoń

specjalista w zakresie prawa pracy

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wasilewski

Aplikant adwokacki w Izbie Warszawskiej. Absolwent Wydziału Prawa EWSPiA w Warszawie, uczelni afiliowanej przy instytucie nauk prawnych Polskiej Akademii Nauk utworzonej we współpracy ze Zrzeszeniem Prawników Polskich oraz Międzynarodowym Instytutem Rozwoju Prawa w Rzymie.


Zostań ekspertem portalu Infor.pl »