| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy pracownicy przysługuje zwolnienie od pracy z powodu śmierci ojca jej konkubenta

Czy pracownicy przysługuje zwolnienie od pracy z powodu śmierci ojca jej konkubenta

Jedna z naszych pracownic od kilku lat jest w nieformalnym związku. Ostatnio poprosiła o udzielenie dania wolnego z powodu pogrzebu ojca swojego konkubenta. Czy przysługuje jej taki dzień wolny?


RADA

Pracownicy przysługuje dzień wolny z tytułu pogrzebu ojca jej konkubenta tylko wówczas, gdy ojciec konkubenta był na jej utrzymaniu lub pod jej bezpośrednią opieką.

UZASADNIENIE

Pracownikom przysługują dni wolne od pracy w związku z okolicznościami, które mają duże znaczenie w ich życiu prywatnym. Do takich sytuacji zaliczamy np. ślub pracownika lub jego dziecka, urodzenie się pracownikowi dziecka czy śmierć kogoś bliskiego. Przepisy prawa pracy ściśle określają, w jakich przypadkach i w jakim wymiarze pracownikowi przysługuje zwolnienie do pracy w związku z takimi sytuacjami. Katalog zdarzeń, które uprawniają pracownika do zwolnienia od pracy, jest w tym przypadku zamknięty. Oznacza to, że wystąpienie innych sytuacji niż określone w przepisach, które są ważne w życiu pracownika, nie zobowiązuje pracodawcy do udzielenia pracownikowi dnia wolnego od pracy.

Jak zatem wynika z przedstawionej na str. 27 tabeli, przepisy nie przewidują dnia wolnego dla pracownika w związku ze śmiercią ojca konkubenta. Prawo do 1 dnia wolnego przysługuje bowiem tylko w przypadku śmierci teścia pracownika. Pracownica nie zawarła związku małżeńskiego ze swoim partnerem, więc zmarły ojciec konkubenta nie był jej teściem. Dlatego z tytułu stopnia powinowactwa zwolnienie od pracy pracownicy nie przysługuje.

Natomiast pracownica będzie miała prawo do 1 dnia wolnego, jeżeli ojciec konkubenta był na jej utrzymaniu lub pod bezpośrednią opieką. Wówczas stopień powinowactwa nie wpływa na prawo do zwolnienia od pracy. W tym przypadku pracownica będzie miała prawo do 1 dnia wolnego, jeżeli np. ojciec konkubenta nie miał środków do życia i był utrzymywany przez pracownicę lub gdy miał środki do życia, ale był np. ubezwłasnowolniony i znajdował się pod opieką Państwa pracownicy.

Jeśli ojciec konkubenta nie był na utrzymaniu pracownicy lub pod jej bezpośrednią opieką, pracownica, jeżeli chce uczestniczyć w pogrzebie ojca swego konkubenta, powinna wystąpić do Państwa o udzielenie urlopu wypoczynkowego na ten dzień. W przypadku gdy nie ma ona już prawa do urlopu wypoczynkowego, mogą jej Państwo udzielić na ten dzień urlopu bezpłatnego. Urlopu bezpłatnego udziela się jedynie na wniosek pracownika.

Przypadki, w jakich pracownikowi przysługuje tzw. urlop okolicznościowy.

• § 15 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.),

• art. 152 § 1, art. 174 § 1 Kodeksu pracy.

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK