| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Zwolnienia od pracy z powodu świąt religijnych

Zwolnienia od pracy z powodu świąt religijnych

Wśród pracowników zatrudnionych w naszej firmie są od niedawna pracownicy wyznania prawosławnego. Święta religijne obchodzone przez tych pracowników nie pokrywają się ze świętami, które wynikają z przepisów dotyczących dni wolnych od pracy. W jaki sposób należy prawidłowo udzielać zwolnień od pracy wspomnianym pracownikom na obchodzenie przez nich świąt? Jak powinni oni udokumentować swoje wyznanie; czy tylko ustnym oświadczeniem?

Pracodawca może w dowolny sposób ukształtować odrabianie przez pracownika dnia wolnego i nie musi tego z pracownikiem konsultować. Może także po prostu udzielić dnia wolego bez prawa do wynagrodzenia. Dla zatrudnionych u Państwa pracowników wyznania prawosławnego dni, na które mogą się oni ubiegać o zwolnienie, to:

• 7 stycznia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,

• 8 stycznia - drugi dzień Bożego Narodzenia,

• 19 stycznia - Chrzest Pański,

• 7 kwietnia - Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny,

• drugi dzień Wielkiejnocy,

• 19 sierpnia - Przemienienie Pańskie,

• 28 sierpnia - Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny.

Przepisy nie precyzują, w jaki sposób pracownik powinien powiadomić pracodawcę o tym, że jest innego wyznania i chce uczestniczyć w świętach właściwych dla tego wyznania. Niedopuszczalne jest, aby pracodawca żądał od pracownika jakiegoś zaświadczenia w tej sprawie. Jest to bowiem ingerencja w sprawy osobiste pracownika. Wystarczające jest więc złożenie oświadczenia pracownika o przynależności do innego związku wyznaniowego. Dla bezpieczeństwa obu stron stosunku pracy takie oświadczenie powinno zostać złożone na piśmie, choć wystarczająca jest forma ustna.

Opisanych powyżej zasad nie stosuje się jednak w razie świąt religijnych przypadających w określonym dniu każdego tygodnia (np. szabat dla członków gmin żydowskich). Cotygodniowe występowanie przez pracownika z prośbą o udzielenie zwolnienia i każdorazowe określanie przez pracodawcę warunków odpracowywania tego zwolnienia byłoby dla obu stron uciążliwe i niepraktyczne. W celu umożliwienia pracownikowi obchodzenia tych świąt pracodawca, na prośbę pracownika, może ustalić dla niego indywidualny rozkład czasu pracy.

• art. 1519 Kodeksu pracy,

• art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (DzU nr 4, poz. 28 ze zm.),

• art. 42 ustawy z 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania (DzU z 2005 r. nr 231, poz. 1965 ze zm.),

• art. 14 ustawy z 4 lipca 1991 r. o stosunku Państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (DzU nr 66, poz. 287 ze zm.),

• § 1 rozporządzenia z 11 marca 1999 r. w sprawie zwolnień od pracy lub nauki osób należących do kościołów i innych związków wyznaniowych w celu obchodzenia świąt religijnych nie będących dniami ustawowo wolnymi od pracy (DzU nr 26, poz. 235).

Piotr Korzuch

pracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »