| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Niezdolność do pracy a podpisywanie dokumentów firmowych

Niezdolność do pracy a podpisywanie dokumentów firmowych

Prowadzę małą firmę, w której zatrudniam 20 osób. Co prawda, obsługę księgową prowadzi wyspecjalizowana firma, ale listy płac zawsze podpisuję osobiście. Czy w czasie zwolnienia lekarskiego mogę podpisywać takie listy?


RADA

W Pańskim przypadku należy uznać, że w okresie zwolnienia lekarskiego może Pan podpisywać dokumenty związane z działalnością własnej firmy.

UZASADNIENIE

Zwolnienie lekarskie jest przeznaczone na powrót przez ubezpieczonego do zdrowia. W związku z tym w okresie objętym zwolnieniem lekarskim ubezpieczony nie może pracować, przy czym nie ma znaczenia, czy praca wykonywana w okresie zwolnienia ma wpływ na stan zdrowia chorego (może przedłużyć okres, przez który będzie niezdolny do pracy).

Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 12 listopada 2002 r. (III AUa 3189/01) nawet dokonanie adnotacji przez lekarza wystawiającego zwolnienie, że w okresie choroby pacjent może chodzić, nie usprawiedliwia wykonywania pracy. Zapis ten upoważnia jedynie do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego, np. zrobienia zakupów.

Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia. W Pańskim przypadku kontrolę wykorzystania zwolnienia lekarskiego może przeprowadzić Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jednak w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą przedstawione wyżej ogólne zasady korzystania ze zwolnienia lekarskiego ulegają pewnej modyfikacji z uwagi na funkcję, jaką w organizacji przedsiębiorstwa może pełnić taka osoba.

W orzecznictwie sądowym przeważa stanowisko, że należy odróżnić pracę zarobkową wykonywaną jednoosobowo w ramach działalności gospodarczej od formalnoprawnych czynności, do jakich ubezpieczony jest zobowiązany z tytułu sprawowania funkcji pracodawcy. Fakt podpisania dokumentów finansowych, które zostały sporządzone przez inną osobę, nie jest wykonywaniem pracy w ramach dotychczasowej działalności gospodarczej. Tym samym takie działanie nie stanowi podstawy do pozbawienia zasiłku chorobowego.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą zostanie pozbawiona prawa do zasiłku chorobowego w przypadku, gdy w okresie objętym zwolnieniem prowadzi działalność zarobkową, która wynika z rodzaju prowadzonej działalności - np. osoba prowadząca zakład stolarski będzie pracowała bezpośrednio przy wykonywaniu mebli. Do działań powodujących utratę prawa do zasiłku zalicza się również sprawowanie bezpośredniego nadzoru nad pracownikami w miejscu pracy czy wydawanie im poleceń i dyspozycji na terenie zakładu pracy.

Należy stwierdzić, że przebywanie na zwolnieniu lekarskim przedsiębiorcy nie może oznaczać zakazu wykonywania jakichkolwiek działań związanych z prowadzeniem firmy. Jeżeli pracodawca nie upoważniłby uprzednio kogoś do działania w swoim imieniu, zaprzestanie prowadzenia działalności oznaczałoby konieczność likwidacji zakładu pracy i zwolnienia pracowników z dniem rozpoczęcia choroby. Nie można jednak uznać, że wywołanie takich następstw byłoby zamiarem ustawodawcy.

Mając powyższe na uwadze, przebywając na zwolnieniu lekarskim może Pan podpisywać listy płac.

• art. 17 ust. 1, art. 68 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Piotr Matwiejczyk

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo uzupełniające:

• Przy stosowaniu art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 60, poz. 636 ze zm.) należy odróżnić „pracę zarobkową” wykonywaną jednoosobowo w ramach działalności gospodarczej od formalnoprawnych czynności, do jakich jest zobowiązany ubezpieczony jako pracodawca. (Wyrok Sądu Najwyższego z 7 października 2003 r., II UK 76/03, OSNP z 2004 r. nr 14, poz. 247)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK