| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Szkoda przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych

Szkoda przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych

Prowadzę firmę budowlaną. Ostatnio pracownicy mojego zakładu pracy zajmowali się remontem prywatnego mieszkania. Na prośbę właścicielki mieszkania, lecz bez mojej zgody, zajęli się również podłączeniem instalacji gazowej do piecyka podgrzewającego wodę w łazience. Po zakończeniu remontu doszło do wybuchu gazu z powodu wadliwie wykonanej instalacji gazowej. Właścicielka mieszkania zażądała ode mnie zrekompensowania poniesionych szkód materialnych, grożąc przy tym, że w przeciwnym wypadku pozwie moją firmę do sądu. Czy w tej sytuacji żądanie odszkodowania powinno być skierowane do mojej firmy? - pyta Czytelnik z Lublina.


Nie. Z podanego stanu faktycznego wynika, że wyrządzenie szkody osobie trzeciej nie nastąpiło przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych, lecz przy sposobności ich wykonywania.

Z przedstawionej sytuacji wynika, że pracownicy samodzielnie podjęli się wykonania dodatkowych robót. Przedmiotem umowy łączącej pracodawcę z właścicielką mieszkania było jedynie wykonanie remontu mieszkania. Umowa ta nie obejmowała prac związanych z wykonaniem podłączenia instalacji gazowej. W trakcie realizacji umowy nie nastąpiło również rozszerzenie za zgodą pracodawcy przedmiotu umowy o wykonanie podłączenia instalacji gazowej. W takim wypadku poszkodowana właścicielka mieszkania może dochodzić odszkodowania, pozywając pracowników, którzy dokonali wadliwego podłączenia instalacji gazowej.

Pozew przeciwko pracodawcy byłby jedynie zasadny, gdyby pracownicy dokonali podłączenia instalacji gazowej za zgodą i wiedzą pracodawcy. W razie wyrządzenia szkody przez pracowników przy wykonywaniu przez nich obowiązków pracowniczych osobie trzeciej zobowiązany do naprawienia szkody jest wyłącznie pracodawca (art. 120 § 1 k.p.). Oznacza to, że w takiej sytuacji osoba trzecia może pozwać jedynie pracodawcę. Temu ostatniemu zaś będzie przysługiwał regres do pracowników stosownie do stopnia ich winy i przyczynienia się do powstania szkody, a w braku możliwości ustalenia tych okoliczności pracownicy będą odpowiadać w równych częściach.

Odpowiedział Cezary Mak

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Lege Artis

Ekspert wieszjak.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »