| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Kradzież rzeczy należących do pracownika

Kradzież rzeczy należących do pracownika

Ostatnio zgłosił się do mnie pracownik, który oświadczył, że z jego zakładowej szafki przeznaczonej na rzeczy osobiste pozostawione tam na czas jego pracy, ktoś ukradł mu obrączkę i gotówkę równą miesięcznym jego zarobkom. Teraz żąda ode mnie rekompensaty pieniężnej odpowiadającej wartości straconych rzeczy. Dodam, że z uwagi na charakter jego pracy obrączkę musiał zostawić w szafce, która nie była zamykana na klucz. Czy jako pracodawca odpowiadam za kradzież jego rzeczy? - pyta Czytelnik z Zamościa.


Pracodawca będzie odpowiadał za kradzież obrączki, natomiast nie poniesie odpowiedzialności za kradzież gotówki.

Stosownie do art. 94 pkt 4 k.p. pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi bezpieczne warunki przechowywania jego rzeczy, znajdujących się w związku z pracą w zakładzie pracy. Niewykonanie lub nienależyte wykonanie tego obowiązku przez pracodawcę uzasadnia jego odpowiedzialność odszkodowawczą na podstawie art. 471 k.c. w zw. z art. 300 k.p.

Do zaistnienia odpowiedzialności pracodawcy za kradzież rzeczy pracownika konieczne jest spełnienie przesłanki, aby znajdowały się one w zakładzie pracy „w związku z pracą”. Związek ten może występować w zarówno w przypadku, gdy rzeczy wniesione na teren zakładu pracy są konieczne do wykonywania pracy, przybycia do pracy, jak i w przypadku zwyczajowo noszonych przedmiotów osobistych lub kwot pieniężnych. Nie można jednak uznać, że pieniądze równe miesięcznym zarobkom pracownika należały do kwot zwyczajowo przez niego noszonych i aby za ich kradzież odpowiadał pracodawca. Inaczej wygląda kwestia kradzieży obrączki, którą pracownik musiał zostawić w szafce. Jeżeli szafka zamykana byłaby na klucz i ktoś ukradłby znajdujące się w niej rzeczy po uprzednim włamaniu, to pracodawca nie ponosiłby odpowiedzialności za skradzione rzeczy. W ewentualnym procesie pracownik jako powód musiałby udowodnić nie tylko zaistnienie szkody oraz jej wysokość, ale także winę pracodawcy i związek przyczynowy między nieodpowiednim zachowaniem pracodawcy, a powstaniem szkody. Pracodawca, chcąc w przyszłości uniknąć podobnych kłopotów, powinien zapewnić pracownikom warunki, które w jak największym stopniu ograniczałyby przypadki kradzieży rzeczy pozostawionych na terenie zakładu pracy w czasie świadczenia przez nich pracy. Pracodawca może także poinformować pracowników, że w przypadku posiadania przez nich wartościowych rzeczy istnieje możliwość przekazania ich na czas pracy nieodpłatnie do depozytu.

Odpowiedział Cezary Mak

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK