| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Wypowiedzenie zmieniające

Wypowiedzenie zmieniające

Jestem zatrudniona na stanowisku kasjera-sprzedawcy w sklepie ogólnospożywczym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Dowiedziałam się, że pracodawca zamierza przenieść zakład pracy do innej miejscowości. W umowie o pracę miałam jako miejsce wykonywania pracy określoną dotychczasową miejscowość. Czy w takim przypadku pracodawca będzie musiał wręczyć mi wypowiedzenie zmieniające? - pyta Czytelniczka z Makowa Mazowieckiego.


Tak, pracodawca, chcąc zmienić pracownikowi treść któregokolwiek postanowienia zawartego w umowie o pracę (w tym miejsca wykonywania pracy), musi zastosować w stosunku do tego postanowienia wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy. Na mocy art. 42 k.p. do wypowiedzenia wynikających z umowy o pracę warunków pracy i płacy stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę. W związku z tym w takim samym zakresie, jak przy wypowiadaniu umów o pracę, obowiązuje forma wypowiedzenia, okresy i terminy wypowiedzenia, jak również szczególna ochrona przed wypowiadaniem umów o pracę na czas nieokreślony, która realizuje się w konieczności podania uzasadnionej przyczyny wypowiedzenia oraz konsultacji o zamiarze wypowiedzenia ze związkami zawodowymi.

Wypowiedzenie warunków pracy i płacy (określenie nowych warunków) powinno być dokonane na piśmie.

Okresy wypowiedzenia zmieniającego przy umowach zawartych na czas nieokreślonych wynoszą:

• 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,

• 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

• 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie warunków pracy i płacy powinna być prawdziwa, rzeczywista. Zgodnie art. 42 § 3 k.p. w razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki, przy czym przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawcę obowiązek zawarcia w oświadczeniu pouczenia w tym zakresie. Brak pouczenia skutkuje tym, że pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

W przypadku gdy pracownik zgodził się na zaproponowane w wypowiedzeniu zmieniającym warunki, z chwilą upływu okresu wypowiedzenia następuje zmiana treści stosunku pracy zgodnie z postanowieniami wypowiedzenia zmieniającego.

Odpowiedziała Bernadetta Belczyk

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Bielicka

Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »