REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sygnalista w pracy w 2018 r. - nowa wersja projektu przepisów o ochronie sygnalistów

 Kancelaria Wierzbowski Eversheds
Usługi prawne dla biznesu
Adam Nierzwicki
Adam Nierzwicki
Sygnalista w pracy w 2018 r. - nowa wersja projektu przepisów o ochronie sygnalistów/fot.shutterstock.com
Sygnalista w pracy w 2018 r. - nowa wersja projektu przepisów o ochronie sygnalistów/fot.shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Instytucja sygnalisty i zakresu jego praw, i obowiązków została zapisana w projekcie ustawy o jawności życia publicznego. W połowie grudnia 2017 r. pojawiła się kolejna wersja projektu ustawy o jawności życia publicznego, zawierająca nowe propozycje rozwiązań dotyczących sygnalistów. Wejście w życie przepisów o ochronie sygnalistów ma nastąpić 1 marca 2018 r.

Więcej o instytucji sygnalisty i poprzedniej wersji projektu przeczytaj w tym artykule.

Autopromocja

Nowy projekt reguluje niektóre zagadnienia opisane przeze mnie 25 października 2017 roku – niestety nadal pewne kwestie nie zostały w nim zaadresowane. W tym wpisie przedstawiam najważniejsze zmiany wprowadzone do aktualnej wersji projektu ustawy. Szczególnie istotne wydaje się określenie terminu w którym prokurator powinien wyrazić zgodę na zwolnienie sygnalisty z pracy.

Projektodawca rozszerzył katalog przypadków, w których może zostać nadany status sygnalisty. Oprócz przestępstw określonych w Kodeksie karnym dodane zostały też: przypadki korupcji związanej z wytwarzaniem lub obrotem lekami (art. 54 ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych), a także korupcji sportowej, nieuczciwego udziału w zakładach wzajemnych oraz płatnej protekcji w sporcie (art. 46-48 ustawy z 25 czerwca 2010 r. o sporcie). Dodanie tych ostatnich przepisów mogło mieć związek z pojawieniem się doniesień sugerujących nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem Polskiego Związku Kolarskiego.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z nową wersją projektu sygnalistą może zostać nie tylko pracownik czy osoba zatrudniana na podstawie innej umowy, ale także funkcjonariusz, a o nadanie statusu sygnalisty będzie mógł wystąpić także Prezes Najwyższej Izby Kontroli.

Dodany został termin, w którym prokurator powinien wydać postanowienie w sprawie zgody na rozwiązanie umowy z sygnalistą lub na niekorzystną zmianę warunków współpracy z nim. Termin ten wynosi 30 dni. Ponadto dodano przepis, który przewiduje przerwanie biegu terminów w postępowaniu dyscyplinarnym, na skutek złożenia wniosku o wydanie ww. zgody przez prokuratora. Niestety w dalszym ciągu nieuregulowana zostaje kwestia wypływu oczekiwania na decyzję prokuratora na bieg jednomiesięcznego terminu wynikającego z art. 52§2 kp.

Nowa wersja projektu wyjaśnia natomiast, że zawarcie z sygnalistą porozumienia w przedmiocie rozwiązania albo niekorzystnej zmiany umowy nie wymaga zgody prokuratora.

Projekt przewiduje też ograniczenie ochrony sygnalistów w okresie jednego roku od zakończenia postępowania karnego. Zgodnie z aktualną wersją projektu ochrona ta nie ma zastosowania, jeśli umorzono postępowanie albo zapadł wyrok uniewinniający w przypadku, gdy czynu nie popełniono albo czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego, albo też ustawa stanowi, że sprawca nie popełnił przestępstwa, albo nie podlega karze. Zakładam, że ograniczenie to ma na celu zniechęcenie do pochopnego składania doniesień, albo składania doniesień wyłącznie po to, aby zapewnić sobie ochronę zatrudnienia.  

Wejście w życie przepisów o ochronie sygnalistów, podobnie jak prawie wszystkich innych przepisów ustawy, przesunięto na 1 marca 2018 r.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA