| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Obowiązek pracodawcy dofinansowania pracownikowi zakupu okularów korekcyjnych

Obowiązek pracodawcy dofinansowania pracownikowi zakupu okularów korekcyjnych

Kwestia dofinansowania pracownikom zakupu okularów korekcyjnych została uregulowana w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. nr. 148, poz. 973) zgodnie z którym pracodawca obowiązany jest zapewnić pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku z monitorem ekranowym (przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy) okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Zaświadczenie o konieczności noszenia okularów przez pracownika lekarz powinien wydać w trakcie badań pracowniczych. Przy czym należy pamiętać, że w przypadku dofinansowania do okularów nieistotne jest, czy pracownik będzie musiał nosić okulary przez cały dzień, czy też tylko w trakcie pracy przy komputerze.

W sytuacji, gdy pracownikowi pogarsza się wzrok, ale posiada aktualne badania okresowe może zwrócić się do pracodawcy o skierowanie na dodatkowe badania. Jeśli badanie dodatkowe wykaże, że konieczna jest wymiana okularów w związku z pogarszającym się wzrokiem, będzie mógł skorzystać z dofinansowania do okularów.  

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Komu przysługuje dofinansowanie

Przepisy dotyczące dofinansowania dotyczą pracowników. Zgodnie z § 2 pkt 4 rozporządzenia pracownikiem jest każda osoba zatrudniona przez pracodawcę, w tym praktykant i stażysta, użytkujący w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Nie ma przy tym znaczenia, jak długo pracownik jest zatrudniony u danego pracodawcy.

Kwota dofinansowania

Przepisy nie regulują kwestii wysokości dofinansowania. Zwyczajowo wysokość dofinansowania zostaje ustalona w przyjętym w firmie regulaminie pracy. Przyjąć należy, że pracodawca powinien zapewnić szkła i oprawy w podstawowym standardzie.

W sytuacji, kiedy pracownik dokonuje zakupu okularów na kwotę większą niż ustalony regulaminowo limit, pracodawca pokrywa kwotę do wysokości limitu, natomiast nadwyżkę pracownik pokrywa z własnych środków. Nie ma również przeszkód, aby pracodawca dofinansował pracownikowi okulary w pełnej wysokości, ale zależy to wyłącznie od dobrej woli pracodawcy.    

Częstotliwość dofinansowania

Nie ma przepisów precyzujących częstotliwość zakupu kolejnych okularów. Z praktycznego punktu widzenia warto jest uregulować tę kwestię w regulaminie pracy poprzez wprowadzenie zapisów precyzujących, co jaki czas pracownik może ubiegać się o dofinansowanie.

Gdyby jednak u pracownika posiadającego ważne badania lekarskie nastąpiło pogorszenie bądź poprawa wzroku i związku z tym konieczna byłaby wymiana okularów na nowe, pracodawca powinien skierować takiego pracownika na badania w celu wydania odpowiedniego zaświadczenia. W tym wypadku pracodawca nie może odmówić refundacji powołując się na regulaminowy zapis, że wskazany okres jeszcze nie upłynął.

Warunki dofinansowania

Warunki, jakie pracownik musi spełnić aby otrzymać dofinansowanie:

· okulary są zakupione na podstawie orzeczenia lekarskiego stwierdzającego konieczność stosowania okularów o określonych parametrach w trakcie pracy przy monitorze ekranowym,

· badanie lekarskie zostało wykonane w ramach opieki profilaktycznej nad pracownikami (tj. w ramach badania wstępnego, okresowego lub kontrolnego),

· praca przy monitorze obejmuje co najmniej połowę dziennego wymiaru czasu pracy,

· zakup okularów został odpowiednio udokumentowany (faktura VAT lub rachunek).

Podatki – zwolnienie do wysokości limitu

Zgodnie z przepisami, kwota zwracana pracownikowi przez pracodawcę w ramach dofinansowania okularów nie podlega oskładkowaniu ani opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Cena okularów ponad limit ustalony u pracodawcy nie korzysta z tego zwolnienia.

Autor: Karolina Romanowska, Senior Legal Associate w Accace

Źródło: Accace Poland

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zdjęcia

Obowiązek pracodawcy dofinansowania pracownikowi zakupu okularów korekcyjnych/ fot. Fotolia
Obowiązek pracodawcy dofinansowania pracownikowi zakupu okularów korekcyjnych/ fot. Fotolia

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK