REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadectwo pracy od 1 czerwca 2017 r.

Weronika Białek
Świadectwo pracy od 1 czerwca 2017 r. / Fot. Fotolia
Świadectwo pracy od 1 czerwca 2017 r. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Świadectwo pracy wydaje pracodawca osobie zatrudnionej obowiązkowo po wygaśnięciu stosunku pracy. Od 1 czerwca 2017 roku wprowadzone zostaną zmiany w zasadach ich wydawania.

Świadectwo pracy od 1 czerwca 2017 r. - nowy wzór, jak wypełnić

Autopromocja

Świadectwo pracy - nowe rozporządzenie od 1 czerwca

Dotychczas pracodawca, zgodnie z art. 97 Kodeksu pracy był obowiązany w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku do niezwłocznego wydania pracownikowi świadectwa pracy. Wydanie świadectwa pracy nie mogło być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą. Obecnie ustawodawca od 1 czerwca 2017 roku wprowadza zmiany m.in. w terminach na wydanie świadczeń, obowiązku sprostowania świadectwa pracy i niektórych innych przepisów kodeksowych.

Ile czasu na wydanie świadectwa?

Resort pracy od 1 czerwca zmienia terminy na wydanie świadectw pracy w razie konieczności ich sprostowania. Zmieniona zostanie treść § 7 ust. 2 - „2. W razie uwzględnienia przez sąd pracy powództwa pracownika o sprostowanie świadectwa pracy, pracodawca wydaje pracownikowi nowe świadectwo pracy, w ciągu 7 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu w tej sprawie.” Poprzednie brzmienie przepisu wyznaczało termin 3 dniowy, co oznacza, że zmiana znacząco wydłuża czas pracodawcy na wydanie pracownikowi nowego świadectwa pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

Także treść ust. 3 tego samego paragrafu zmienia się. Obecnie w razie prawomocnego orzeczenia sądu o przywrócenia pracownika do pracy lub przyznania mu odszkodowania z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy pracodawca, w razie żądania pracownika, ma 3 dni na dodanie informacji o takim orzeczeniu do świadectwa pracy. Wraz z wejściem w życie nowego rozporządzenia, termin ten także zostanie wydłużony do 7 dni.

Ugoda między pracodawcą o pracownikiem

Zmiany w rozporządzeniu uzupełnią także regulacje dotyczące wydawania nowego świadectwa pracy w razie zawarcia ugody między pracownikiem a pracodawcą. Będzie on zobowiązany do wydania takiego świadectwa w ciągu 7 dni od dnia zawarcia lub zatwierdzenia ugody przez sąd.

Prawomocne orzeczenie sądu o odszkodowanie na rzecz pracodawcy

Jeżeli pracownik rozwiązał umowę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 1¹ Kodeksu pracy, sąd może orzec na rzecz pracodawcy odszkodowanie z tytułu nieuzasadnionego rozwiązania umowy. W takim wypadku, pracownik w obecnej regulacji ma 3 dni na przedłożenie pracodawcy świadectwa pracy w celu uzupełnienia jego treści o orzeczenie sądu. Od 1 czerwca czas ten będzie wynosił 7 dni.

W razie niespełnienia tego obowiązku przez pracownika, pracodawca wzywał go aby przedłożył świadectwo pracy do uzupełnienia w ciągu 3 dni od otrzymania wezwania. Nowa regulacja daje pracownikowi na to aż 7 dni. Pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo po uzupełnieniu w ciągu 7 dni, wcześniej obowiązywał go termin 3 dniowy.

Świadectwo pracy pracownika tymczasowego

Wraz ze zmianami w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych zostanie wprowadzona regulacja dotycząca wydawania świadectw pracy osobie zatrudnionej w w/w agencji. Od 1 czerwca agencja pracy tymczasowej będzie miała obowiązek umieszczenia w świadectwie informacji o każdym pracodawcy, na rzecz którego pracownik świadczył pracę w oparciu o umowę o pracę. Konieczne będzie również zamieszczenie terminów wykonywania takich świadczeń.

Zmiany w sposobie dostarczania świadectwa pracownikowi

Rozporządzenie przewiduje, że w razie obiektywnych przyczyn, które uniemożliwiają dostarczenie świadectwa pracownikowi w ciągu ustawowo określonych terminów, pracodawca może wysłać takie świadectwo pocztą lub doręczyć je w inny sposób w ciągu 7 dni od upływu terminu.

Podstawa prawna: Projekt Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 maja 2017 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

REKLAMA

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA

Jawność wynagrodzeń w Polsce. Jakie zmiany wprowadzi dyrektywa unijna od 2026 roku? Dlaczego warto wiedzieć ile zarabia kolega z pracy?

Różne badania potwierdzają, że wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna ale i tak brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do wysłania aplikacji. W naszej kulturze jest często obecna zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia. Znajduje to swój wyraz nie tylko w procesie rekrutacji, lecz także przez cały okres zatrudnienia. Jak wynika z raportu Aplikuj.pl "Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą" z kwietnia 2024 r., ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu nie panuje jawność wynagrodzeń. Jednak już wkrótce ma się to zmienić.

Nowy Kodeks Pracy jeszcze nie teraz - likwidacja Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy

Niespełna 50 lat temu uchwalono Kodeks Pracy. To niezwykle ważny akt prawny, który reguluje prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców. Kodeks był wielokrotnie nowelizowany, ponieważ realia życia społeczno-gospodarczego ciągle się zmieniają. Aktualny rynek pracy nie jest już tym samym rynkiem pracy co 10 czy 20 lat temu, a tym tym bardziej 50! Jednak na ten moment nie będzie rewolucyjnych zmian w KP, ponieważ rząd postanowił znieść funkcjonowanie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Szkoda, tym bardziej, że powołano nowe Komisje: Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego (KKPC), Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego (KKPK), Komisje, tj: Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego oraz Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury.

REKLAMA