| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Zapis w świadectwie pracy dotyczący informacji o zajęciu komorniczym

Zapis w świadectwie pracy dotyczący informacji o zajęciu komorniczym

Pracodawca ma obowiązek zamieszczenia w świadectwie pracy informacji o zajęciu wynagrodzenia. Co wpisać w świadectwie pracy o zajęciu komorniczym, które nie było realizowane? Poniżej przykładowy zapis w świadectwie pracy dotyczący informacji o zajęciu komorniczym.

Problem

Kilka miesięcy temu otrzymaliśmy zajęcie komornicze jednego z pracowników. Nie dokonywaliśmy zajęcia wynagrodzenia, bo pracownik zarabiał i nadal zarabia minimalne wynagrodzenie. Pracownik zakończył pracę w naszej firmie i w związku z tym przygotowujemy mu świadectwo pracy. Czy mamy obowiązek wpisać w nim informację o zajęciu komorniczym, skoro go nie dokonaliśmy? Jeżeli tak, to co dokładnie należy zamieścić w świadectwie pracy?

Rada

Tak. Mają Państwo obowiązek zamieścić w świadectwie pracy informację o zajęciu komorniczym, nawet jeśli potrącenia nie były realizowane. W ust. 6 tego dokumentu należy wpisać: oznaczenie komornika, numer sprawy egzekucyjnej oraz wartość potrąconych kwot, która w tym przypadku będzie wynosić 0 zł.

Polecamy: Serwis Prawno-Pracowniczy

Uzasadnienie

Przy dokonywaniu potrąceń z wynagrodzenia pracodawca musi pozostawić pracownikowi kwotę wolną od zajęcia komorniczego (art. 881 § 2–3 Kodeksu postępowania cywilnego). Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości (art. 871 Kodeksu pracy):

● minimalnego wynagrodzenia za pracę, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,

● 75% minimalnego wynagrodzenia – przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,

● 90% minimalnego wynagrodzenia – przy potrącaniu kar pieniężnych.

Przedstawione wartości są proporcjonalnie zmniejszane w przypadku zatrudnienia na część etatu.

Jeśli pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy jest wynagradzany ustawową stawką minimalną, wówczas pracodawca pozostawia mu całą pensję mimo zajęcia komorniczego. Czyni tak jedynie w sytuacji, gdy zajęcie dotyczy innych należności niż alimenty.

Zajęcie komornicze w świadectwie pracy

Zajęcie komornicze obowiązuje nawet wtedy, gdy zadłużony pracownik zmieni pracę lub przyjmie nowe zlecenie (art. 884 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego). Dlatego w razie rozwiązania stosunku pracy dotychczasowy pracodawca musi zamieścić wzmiankę o zajęciu należności w wydanym pracownikowi świadectwie pracy. Jeżeli nowy pracodawca pracownika jest mu znany, przesyła temu pracodawcy zawiadomienie komornika i dokumenty dotyczące zajęcia wynagrodzenia. Ma też obowiązek powiadomić o tym komornika i pracownika, przeciwko któremu toczy się postępowanie egzekucyjne. Informacja w świadectwie pracy powinna zawierać oznaczenie komornika, który zajął należność, oraz numer sprawy egzekucyjnej, jak również wskazać wysokość już potrąconych kwot (art. 884 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego). Jeśli ze względu na kwotę wolną od zajęcia i rodzaj egzekwowanych świadczeń pracodawca nie przekazał wierzycielowi nawet złotówki, wówczas w świadectwie pracy wpisuje 0 zł jako wartość potrąconych kwot.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK