| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Żądanie sprostowania świadectwa pracy - zwolnienie dyscyplinarne

Żądanie sprostowania świadectwa pracy - zwolnienie dyscyplinarne

Samo żądanie sprostowania świadectwa pracy w części dotyczącej stwierdzenia, że stosunek pracy został rozwiązany przez pracodawcę w trybie dyscyplinarnym jest nieprawidłowe. Dopiero gdy z prawomocnego orzeczenia sądu wynika, że zwolnienie dyscyplinarne nastąpiło z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu w tym trybie umów o pracę, pracodawca musi wydać pracownikowi nowe świadectwo pracy z informacją o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem.

Czy pracownik może skutecznie żądać sprostowania świadectwa pracy w części dotyczącej stwierdzenia, że stosunek pracy został rozwiązany przez pracodawcę w trybie dyscyplinarnym, kwestionując zgodność z prawem tego rozwiązania, bez wystąpienia z powództwem?

Odpowiadając na powyższe pytanie należy wskazać, że żądanie sprostowania świadectwa pracy poprzez zmianę informacji zawartej w pkt. 3 świadectwa pracy, czyli w zakresie podstawy i trybu rozwiązania umowy o pracę, w ten sposób, że zamiast rzeczywistego trybu i podstawy rozwiązania umowy o pracę tam wskazanej, tj. rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, zgodnie z żądaniem miałaby zostać wpisana informacja fikcyjna, np. że umowa o pracę została rozwiązana na podstawie porozumienia stron, nie znajduje uzasadnienia na gruncie obowiązujących regulacji prawnych. Zgodnie bowiem z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 15 grudnia 2009 roku sygn. akt: II PK 156/09 świadectwo pracy jest dokumentem, który ma potwierdzać zdarzenia i czynności w znaczeniu faktycznym. Natomiast żądanie sprostowania świadectwa pracy nie jest trybem, w którym można weryfikować zgodność z prawem tych czynności.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 - praktyczny komentarz z przykładami

Dokument ten nie tworzy praw podmiotowych i jedynie stanowi odzwierciedlenie czynności stron umowy o pracę, które są skuteczne, choćby nawet były niezgodne z prawem. W związku z powyższym nie ma podstaw dokonania zmian objętych żądaniem. Pracownik nie zgadzając się z tym stanowiskiem i odmową pracodawcy w zakresie sprostowania świadectwa pracy, ma prawo wystąpienia do sądu z żądaniem sprostowania świadectwa pracy. Jednakże, z uwagi na treść art. 97 § 3 Kodeksu pracy dopiero w konsekwencji orzeczenia Sądu Pracy o tym, że rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy nastąpiło z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu w tym trybie umów o pracę, pracodawca jest zobowiązany zamieścić w świadectwie pracy informację, że rozwiązanie umowy nastąpiło za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę.

Potwierdzeniem powyższego jest stanowisko Sądu Najwyższego zawarte w uchwale z dnia 4 listopada 2009 roku sygn. akt: I PZP 4/09, zgodnie z którym „Pracownik nie może skutecznie dochodzić sprostowania świadectwa pracy w części dotyczącej stwierdzenia, że stosunek pracy został rozwiązany przez pracodawcę bez wypowiedzenia z winy pracownika, kwestionując zgodność z prawem tego rozwiązania, bez wystąpienia z powództwem o roszczenie z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy na podstawie art. 56 Kodeksu pracy.”

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Autor:

aplikantka radcowska w Kancelarii Prawa Pracy "Wojewódka i Wspólnicy" Sp. k.

Zdjęcia

Żądanie sprostowania świadectwa pracy - zwolnienie dyscyplinarne/fot.shutterstock
Żądanie sprostowania świadectwa pracy - zwolnienie dyscyplinarne/fot.shutterstock

Pakiet żółtych książek - Podatki 2018169.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Rodzewicz

firma MECHATRONIK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK