| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Zmiana kary porządkowej przez sąd

Zmiana kary porządkowej przez sąd

W jakim zakresie sąd pracy może orzekać w sprawie o uchylenie kary porządkowej? Czy może karę tę zmienić?

Odpowiedź: Sąd pracy rozstrzygając sprawę w związku z zastosowaną karą porządkową na korzyść pracownika uchyla udzieloną karę porządkową w całości.

Kodeks pracy w art. 108 wskazuje rodzaje przewinień pracownika uzasadniające zastosowanie kary porządkowej. Pracodawca może nałożyć karę upomnienia lub nagany za: nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także niestosowanie się do przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy. Ponadto za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy - pracodawca może również stosować karę pieniężną.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Oczywiście, choć Kodeks pracy daje pracodawcy w uzasadnionych przypadkach możliwość zastosowania odpowiedzialności porządkowej, nie ma on takiego obowiązku. Ponadto, pracodawca może decydować o wyborze kary porządkowej nagany lub upomnienia w ramach tych tej samej kategorii naruszeń obowiązków pracowniczych. Natomiast kara pieniężna może być udzielona tylko w ściśle określonych przypadkach - odrębnie od pozostałych kar. Zgodnie z art. 111 K.p. przy stosowaniu wszystkich kar, należy uwzględnić w szczególności rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych, stopień winy pracownika i jego dotychczasowy stosunek do pracy. W konsekwencji, zachowanie pracodawcy zmierzające do nałożenia kary nie może być dowolne.

Zobacz serwis: Kodeks pracy

Ponadto, możliwość stosowania kar jest ograniczona terminami. Zgodnie z przepisem art. 109 K.p. kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego oraz po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia i można ją wymierzyć jedynie po uprzednim wysłuchaniu pracownika. Poza tym, kara pieniężna za jedno naruszenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty (art. 108 § 3 K.p.). Porównanie treści wskazanych przepisów prowadzi do wniosku, iż istnieje gradacja kar, w której najlżejszą karą jest kara upomnienia a najcięższą kara pieniężna. Zastosowanie jakiejkolwiek kary porządkowej zależy od okoliczności konkretnego przypadku.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Autor:

radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy „Wojewódka i Wspólnicy” Sp. k.

Zdjęcia

Zmiana kary porządkowej przez sąd/ Fot. Fotolia
Zmiana kary porządkowej przez sąd/ Fot. Fotolia

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »