| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Uprawnienia pracownicy w ciąży

Uprawnienia pracownicy w ciąży

Kobiety w ciąży, ze względu na swój stan, powinny być traktowane z wyjątkową troską przez pracodawcę. Jeśli występuje problem z egzekwowaniem tego, to z pomocą przychodzi Kodeks pracy.

Czas pracy kobiet w ciąży

Jedno z ograniczeń dotyczy ustaleń odnośnie maksymalnej dobowej liczby godzin pracy. Tym samym kobieta w stanie błogosławionym nie może pracować dłużej niż osiem godzin dziennie, niezależnie od jej chęci, nawet jeśli wszyscy inni pracownicy pracują w większym wymiarze czasowym. Co istotne, nie może wiązać się to z obniżką wynagrodzenia. Analogicznie w przypadku godzin nadliczbowych – nie ma możliwości, aby z nich skorzystać, ponieważ kwestia jej zdrowia jest najistotniejsza z punktu widzenia prawa.

Zakaz pracy w nocy

Kobieta ciężarna nie może także pracować w nocy i obowiązkiem pracodawcy jest tak zmienić rozkład czasu pracy, by umożliwić jej pracę dzienną lub przenieść do wykonywania innych czynności, które nie wiążą się z pracą w porze nocnej. Nawet jeśli sama wyrażałaby gotowość pracy wieczorem, to pełnienie wtedy obowiązków jest zabronione. Samo przeniesienie do innej pracy nie może wiązać się z obniżką wynagrodzenia. Wtedy przysługuje jej dodatek wyrównawczy. Po ustaniu przyczyn związanych z przeniesieniem pracownicy, pracodawca zobowiązany jest przywrócić ją do pracy w wymiarze czasu pracy określonym w umowie.

Polecamy produkt: Zasiłki, urlopy, zwolnienia – nowe prawa rodziców

Praca przy komputerze

Kolejnym obowiązkiem stojącym po stronie pracodawcy jest respektowanie wszelkich zwolnień lekarskich związanych z ciążą kobiety. Równie restrykcyjne jest prawo dotyczące czasu spędzanego w pracy przed monitorem ekranowym. Nakaz ten określa Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz. U. Nr 114 poz. 545 z późn. zm.)., według którego pracodawca jest zobowiązany po upływie 4 godzin ciągłej pracy przy komputerze, przenieść kobietę będącą w ciąży na inne stanowisko pracy. W przypadku, gdy jest to niemożliwe, pracodawca ma obowiązek zwolnić ją na określony czas z obowiązku pracy.

Jeśli zaś pracodawca zmusza kobietę do pracy przed monitorem dłużej iż cztery godziny dziennie, to naraża się na otrzymanie kary grzywny w wysokości od 1 000 zł do 30 000 zł.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK