| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Dodatkowy dzień wolny od pracy za święto

Dodatkowy dzień wolny od pracy za święto

Wyznaczenie dodatkowego dnia wolnego leży w obowiązkach pracodawcy. Może jednak wziąć pod uwagę zdanie pracowników. Czy za święto wypadające w weekend pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowego dnia urlopu?

W tym roku święta uznawane ustawowo za dzień wolny od pracy wypadają nie tylko w dni robocze, ale także w weekend. Sprawdź, czy pracodawca również wtedy musi udzielić Ci dodatkowego dnia urlopu!

Do końca roku kalendarzowego pozostało jeszcze kilka dni ustawowo wolnych od pracy. O ile w przypadku Wszystkich Świętych oraz Święta Niepodległości, które wypadają w dni robocze, nie ma wątpliwości - pracodawca zobowiązany jest udzielić wolnego pracownikom, to pytania mogą nasuwać się w przypadku Bożego Narodzenia, bowiem w tym roku pierwszy dzień świąt wypada w niedzielę.

Przepisy prawa pracy

Zgodnie z Kodeksem pracy, a konkretnie z artykułem 130 §2, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. To oznacza dla pracownika prawo do uzyskania dodatkowego dnia wolnego. Wolne udzielane jest bez względu na to, czy sobota jest dniem pracującym w firmie. 

Polecamy produkt: 100 pytań o urlopy wypoczynkowe

Termin dodatkowego dnia wolnego dla pracowników w firmie wyznacza pracodawca. Ustalając datę, nie ma on obowiązku konsultować tego terminu z pracownikami. Dodatkowo, nie ma też nakazu, aby dzień wolny wyznaczyć w jednakowym terminie dla wszystkich zatrudnionych. Pracodawca może jednak wziąć pod uwagę zdanie pracowników, a nawet poprosić o wskazanie terminu, w którym chcą odebrać przysługujące wolne.

Oczywiście dla osób świadczących pracę w dniu święta, ta sobota będzie dniem wolnym.

Kiedy dodatkowe wolne nie przysługuje

Według przepisów prawo do dnia wolnego za dzień świąteczny przysługuje tylko osobom pracującym na podstawie umowy o pracę, mianowania oraz w ramach stosunku służbowego. Nie mają do niego prawa osoby pracujące na zlecenie, umowę o dzieło czy też samozatrudnione.

O dzień wolny nie mogą również upominać się pracownicy (zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę) przebywający w tym czasie na zwolnieniu lekarskim lub urlopie macierzyńskim, w myśl przepisów, iż zasiłki chorobowy i macierzyński przysługują za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Dodatkowe wolne nie przysługuje również za święto wypadające w niedzielę. Nie obowiązują tu przepisy dotyczące święta wypadającego w sobotę i dodatkowego dnia wolnego, pomimo braku obowiązku świadczenia pracy w tym dniu.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Autor:

Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zdjęcia

Dodatkowy dzień wolny od pracy za święto/fot. Fotolia
Dodatkowy dzień wolny od pracy za święto/fot. Fotolia

Ceny transferowe. Jak przygotować firmę do kontroli podatkowej78.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »