| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Co o mobbingu powinien wiedzieć pracownik?

Co o mobbingu powinien wiedzieć pracownik?

Pracownik mobbingowany może domagać się od pracodawcy dwóch rodzajów niezależnych od siebie świadczeń pieniężnych, tj.: zadośćuczynienia za krzywdę, albo odszkodowania - wyłącznie w jednym przypadku - jeżeli wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę i jako przyczynę rozwiązania umowy o pracę wskazał w oświadczeniu o rozwiązaniu lub wypowiedzeniu umowy o pracę stosowanie wobec niego mobbingu.

Sposób dowodzenia zależny jest od dochodzonych roszczeń

W postępowaniu sądowym zmierzającym do oceny, czy w danym stanie faktycznym miał miejsce mobbing dla uznania, że pracownik był (lub wciąż jest) poddany mobbingowi, musi on udowodnić, że działania czy zachowania, które określa jako mobbing, spełniają wszystkie następujące kryteria: długotrwałość, uporczywość, wywołanie zaniżonej oceny przydatności zawodowej, poniżenie, ośmieszenie. Proces dowodzenia będzie się różnił w zależności od tego, czego pracownik dochodzi - zadośćuczynienia za rozstrój zdrowia doznany na skutek mobbingu czy odszkodowania.

Pracownik może bowiem domagać się od pracodawcy dwóch rodzajów niezależnych od siebie świadczeń pieniężnych, tj.: zadośćuczynienia za krzywdę, albo odszkodowania - wyłącznie w jednym przypadku - jeżeli wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę i jako przyczynę rozwiązania umowy o pracę wskazał w oświadczeniu o rozwiązaniu lub wypowiedzeniu umowy o pracę stosowanie wobec niego mobbingu.

W wyroku z 5 października 2007 r., II PK 31/2007, LexPolonica nr 1813229 (OSNP 2008, nr 21-22, poz. 312) Sąd Najwyższy stwierdził, że "w postępowaniu, którego przedmiotem jest ustalenie ewentualnego stosowania mobbingu przez pracodawcę oraz przyznanie stosownych świadczeń z tego tytułu, nie jest wystarczające stwierdzenie bezprawności działań podjętych wobec pracownika, ale wykazanie celu tych działań i ich ewentualnych skutków. Działania mobbera muszą być jednocześnie uporczywe i długotrwałe oraz muszą polegać na nękaniu lub zastraszaniu pracownika, a okoliczności wskazujące na mobbing powinny być - według ogólnych reguł dowodowych (art. 6 k.c.) - wykazane przez pracownika, który z tego faktu wywodzi skutki prawne. Na pracowniku spoczywa też ciężar udowodnienia, że wynikiem mobbingu był rozstrój zdrowia".

Zatem pracownik może złożyć w sądzie kartę historii swojej choroby, kserokopie recept, zaświadczenia o prowadzonej psychoterapii - na okoliczność, że doznał rozstroju zdrowia.

Zadośćuczynienie za rozstrój zdrowia - konieczny udział biegłego

Gdy mobbing spowodował rozstrój zdrowia i z tego tytułu pracownik chce dochodzić swoich roszczeń to koniecznym będzie udowodnienie tego rozstroju. Innymi słowy koniecznym będzie złożenie wniosku dowodowego o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego.

Odszkodowanie za mobbing

Gdy do rozstroju zdrowia nie doszło ale pracownik rozwiązał umowę o pracę i jako przyczynę wskazał w treści oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę stosowanie wobec niego mobbingu to wówczas kwotę dochodzonego roszczenia (odszkodowania w tym wypadku) należy udowodnić inaczej.

Pracownik rozwiązał umowę o pracę. Jest w stanie wykazać, że szukał aktywnie pracy, ale ta którą zdobył jest mniej płatna niż ta z której zrezygnował gdyż był w niej poddawany mobbingowi.

Nieuzasadnione posądzenie o mobbing

Pracownik występujący do sądu z roszczeniem opartym o mobbing powinien pamiętać, że "bezprawne postawienie pracownikowi zarzutu stosowania mobbingu narusza jego dobra osobiste, a w szczególności dobre imię, gdyż mobbing jest zachowaniem wysoce nagannym, patologicznym, a osoba, która go stosuje, zasługuje na jednoznaczną negatywną" (tak wyrok Sądu Apelacyjnego z Poznania z dnia 28 lutego 2008 r., III Apa 2/08, LEX nr 370885).

Dołącz do nas na Facebooku!

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK