| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Umowa o zakazie konkurencji a brak określenia wysokości odszkodowania

Umowa o zakazie konkurencji a brak określenia wysokości odszkodowania

Zdarza się, że w umowie o zakazie konkurencji obowiązującej w okresie po ustaniu stosunku pracy pracodawca nie wskazuje wysokości należnego pracownikowi odszkodowania za przestrzeganie zakazu konkurencji. Czy tak skonstruowana umowa o zakazie konkurencji jest nieważna? Czy pracownikowi przysługuje prawo do otrzymania odszkodowania, a jeżeli tak, odszkodowanie w jakiej wysokości należy mu wypłacić? A co dzieje się w sytuacji, gdy umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy przewiduje odszkodowanie w wysokości niższej niż ustawowa?

Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy jest umową wzajemną i odpłatną. W zamian za przestrzeganie przez pracownika ustalonego w umowie zakazu konkurencji pracodawca jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy (art. 101(2) § 3 KP) odszkodowanie należne pracownikowi od pracodawcy nie może być niższe od 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji. Odszkodowanie może być wypłacane w miesięcznych ratach.

Redakcja poleca: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Jeżeli pracodawca nie zawrze w umowie postanowienia dotyczącego obowiązku wypłaty na rzecz pracownika odszkodowania za powstrzymywanie się od prowadzenia działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy, umowa o zakazie konkurencji jest nadal ważna i wiąże strony. W takim przypadku postanowienia umowy sprzeczne z art. 101(2) § 3 KP zostają zastąpione przez tę normę. Ustalony zakaz konkurencji w dalszym ciągu obowiązuje, a pracownik ma roszczenie o wypłatę odszkodowania w wysokości minimalnej wskazanej w ustawie, tj. w wysokości co najmniej 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji.

Sprawdź: Wzór umowy o zakazie konkurencji

Natomiast, jeżeli w umowie przewidziano odszkodowanie niższe niż 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji, pracownikowi należy się odszkodowanie w wysokości ustawowej. Podobnie jak w przypadku pominięcia regulacji dotyczącej odszkodowania zaniżenie jego wartości nie powoduje nieważności umowy. Takie uchybienie przepisom rodzi po stronie pracodawcy obowiązek wypłaty odszkodowania w prawidłowej wysokości.

W praktyce zdarza się, że zapisy dotyczące odszkodowania za powstrzymywanie się od podejmowania się działalności konkurencyjnej są skonstruowane w sposób dalece odmienny niż brzmienie ustawy. Należy w tym wypadku dokonać stosownych obliczeń i porównać zaproponowaną przez pracodawcę kwotę odszkodowania i minimalną kwotę należną pracownikowi zgodnie z ustawą (art. 101(2) § 3 KP). W przypadku gdy odszkodowanie zaoferowane w umowie będzie niższe od ustawowego pracownikowi przysługuje roszczenie o wypłatę odszkodowania w wysokość minimalnej wynikającej z przepisów Kodeksu pracy.

Powyższe potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 22 lipca 2015 r. (I PK 252/14).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Data publikacji:

Ekspert:

Magda Słomska

Kancelaria zajmująca się kompleksową obsługą przedsiębiorców i pracodawców oraz prowadzeniem postępowań sądowych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa o zakazie konkurencji a brak określenia wysokości odszkodowania
Umowa o zakazie konkurencji a brak określenia wysokości odszkodowania

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Gierszewska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »