REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe obowiązki pracodawców przy zatrudnianiu pracowników

Nowe obowiązki pracodawców przy zatrudnianiu pracowników/fot. Fotolia
Nowe obowiązki pracodawców przy zatrudnianiu pracowników/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowy projekt Kodeksu pracy wprowadza zmiany w zakresie obowiązków pracodawcy dotyczących zatrudniania pracowników, m.in. zawarcia z pracownikiem umowy o pracę w formie pisemnej lub potwierdzenia warunków zatrudnienia przed podjęciem pracy.

Zmiany w Kodeksie pracy w zakresie obowiązków pracodawcy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy, przedłożony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Główna zmiana dotyczy art. 29 i problemu potocznie zwanego „syndromem pierwszej dniówki”. By ten problem usunąć – proponuje się dotychczasową zasadę potwierdzania pracownikowi na piśmie uzgodnionych warunków umowy o pracę: „najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika” zmienić w obowiązek potwierdzania ich „przed dopuszczeniem pracownika do pracy”.

Autopromocja

Powyższe kwestie były przedmiotem uzgodnień Zespołu prawa pracy Rady Dialogu Społecznego, w której skład wchodzi Związek Pracodawców Business Centre Club. Wspólnie uznano zasadność zmiany. W wyniku negocjacji, wydłużony został okres vacatio legis. Tak powstało pierwsze porozumienie partnerów społecznych, pracodawców i związkowców, zawarte na forum Rady Dialogu Społecznego. Szczegółowa opinia do przedmiotowej zmiany w Kodeksie pracy – poniżej.

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Projekt Ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy z 14 grudnia 2015 r. wprowadza kilka zmian w zakresie obowiązków pracodawcy dotyczących potwierdzania pracownikowi, z którym zawarta została umowa o pracę bez zachowania formy pisemnej, wzajemnych ustaleń co do stron umowy o pracę, jej rodzaju oraz warunków zatrudnienia. Zmiany te, pomimo tego, iż nie dotyczą zbyt rozległej części uregulowań kodeksu pracy, to jednak mogą znacząco poprawić bezpieczeństwo pracowników zarówno na rynku pracy, jak i w ramach samego stosunku pracy.

I. Zmiana art. 29 § 2 k. p.

Obecna regulacja wymaga, aby potwierdzenie pracownikowi na piśmie wszystkich wymaganych ustaleń dotyczących warunków pracy nastąpiło „najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika”. Projektowana nowelizacja wprowadza natomiast inny termin dokonania tych czynności przez pracodawcę, a mianowicie wymaga, aby nastąpiły „przed dopuszczeniem pracownika do pracy”. Zmiana ta doprowadzi do tego, że pracownik już od rozpoczęcia pierwszego dnia pracy będzie musiał posiadać pisemne potwierdzenie ustaleń dokonanych w oparciu o art. 29 k. p.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecna regulacja prowadzić mogła do prób obejścia prawa i przedłużania zatrudniania pracowników „na próbę” bez formalnego potwierdzenia ich warunków zatrudnienia. Proponowana w przedłożonym projekcie zmiana jest zasadna, gdyż doprowadzi do zabezpieczenia sytuacji pracowników i pozwoli uniknąć tzw. syndromu pierwszej dniówki.
Jednocześnie konsekwencją zmiany art. 29 § 2 k. p. jest propozycja zmiany art. 281 pkt 2 k. p., którą należy zaaprobować. W przedłożonym projekcie nastąpiło bowiem doprecyzowanie, że karze grzywny polegać będzie niepotwierdzenie na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy.

II. Zmiana art. 1043 § 2 k. p. i art. 200 1 § 5 k. p.

Poza zmianami dokonanymi w art. 29 § 2 k. p. projekt z dnia 14 grudnia 2015 roku dokonuje także modyfikacji kilku innych artykułów powiązanych jednak z obowiązkiem potwierdzenia umowy o pracę i warunków zatrudnienia oraz samym nawiązaniem stosunku pracy. Proponowane zmiany prowadzą do ujednolicenia terminologii obowiązującej w k. p.

Polecamy: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)

Obecne regulacje odnoszące się do obowiązków pracodawcy np. skierowania pracownika na badania lekarskie (art. 229 § 1 pkt 1 k. p.) oraz zapewnienia szkolenia z zakresu bhp (art. 2373 § 2 k. p.) wskazują, iż ma to nastąpić przed dopuszczeniem pracownika do pracy. W stosunku natomiast do innych obowiązków pracodawcy tj. zobowiązaniem pracodawcy do zapoznania pracownika z regulaminem pracy (art. 1043 § 2 k. p.) oraz młodocianego z wykazem prac lekkich (art. 2001 §5 k. p. ) wskazują, że ma to nastąpić przed rozpoczęciem przez pracownika pracy.

W przedłożonym projekcie wprowadzono ujednolicenie terminologii i wskazano, że wszystkie powyższe obowiązki pracodawca powinien wypełnić „przed dopuszczeniem pracownika do pracy”. Zmianę tę, z uwagi na jej porządkujący charakter, należy zaaprobować.

III. Okres vacatio legis

Z uwagi na konieczność przygotowania się przez pracodawców do proponowanych zmian, jak również zasadność przeprowadzenia w tym zakresie kampanii informacyjnej, w ramach posiedzenia Zespołu Rady Dialogu Społecznego ds. prawa pracy, 19 stycznia 2016 r., strona pracodawców i pracowników uzgodniła wspólne stanowisko, na podstawie którego rekomenduje wydłużenie okresu vacatio legis do 6 tygodni.

Porozmawiaj o tym na FORUM!

Źródło: Business Centre Club

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA