| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Utwór w prawie pracy

Utwór w prawie pracy

Nabycie praw do utworu pracowniczego następuje z chwilą jego przyjęcia przez pracodawcę (także w sposób doro­zumiany). Niewyrażenie zgody przez pracownika na przejście tych praw nie ma w tym przypadku znacze­nia. Jeżeli natomiast pracodawca nie przyjmie dzieła (utworu) pracownika - nie zawiadomi albo zawiado­mi go o nieprzyjęciu dzieła w ciągu 6 miesięcy od wykonania, prawa autorskie do utworu pracownicze­go przysługują pracownikowi.

Utwór

Definicja podstawowa

Dzieło naukowe, literackie, muzyczne, filmowe itp.

Utwór pracowniczy

W prawie pracy

W przypadku gdy w ramach obowiązków pracow­niczych wynikających ze stosunku pracy pracow­nik ma wykonać (lub stale wykonuje) utwór w rozu­mieniu prawa autorskiego, prawa do niego naby­wa pracodawca w zakresie określonym w umowie. Jeżeli nie zostanie to wyłączone w umowie o pracę, pracodawca nabywa prawa autorskie do wszyst­kich utworów pracownika wytworzonych w okresie zatrudnienia. W sytuacji gdy pracownik w ramach stosunku pracy będzie tworzył utwory w rozumieniu prawa autorskiego, taki obowiązek i zasady powin­ny być wpisane w umowie o pracę. Może to regulo­wać także regulamin pracy obowiązujący w zakła­dzie czy zakres czynności pracownika.

Zobacz również: Honorarium z tytułu praw autorskich a składki

Nabycie praw do utworu pracowniczego następuje z chwilą jego przyjęcia przez pracodawcę (także w sposób doro­zumiany). Niewyrażenie zgody przez pracownika na przejście tych praw nie ma w tym przypadku znacze­nia. Jeżeli natomiast pracodawca nie przyjmie dzieła (utworu) pracownika - nie zawiadomi albo zawiado­mi go o nieprzyjęciu dzieła w ciągu 6 miesięcy od wykonania, prawa autorskie do utworu pracownicze­go przysługują pracownikowi. Wyjątek dotyczy pracowniczych utworów nauko­wych stworzonych w ramach instytucji nauko­wych. Wówczas taka instytucja ma pierwszeństwo w opublikowaniu utworu. Pierwszeństwo to wyga­sa, jeśli z twórcą nie zawarto umowy w ciągu 6 mie­sięcy od dostarczenia utworu albo gdy nie zostanie on opublikowany w ciągu 2 lat. Przy pracowniczych programach komputerowych prawa autorskie przy­sługują pracodawcy, jeżeli w umowie nie zastrze­żono inaczej.

W przypadku przysługiwania pracodawcy praw do utworu pracowniczego może on nim swobodnie rozporządzać, m.in. kopiować i kilkakrotnie wyda­wać.

Polecamy serwis: Umowa o dzieło

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Komorniczak

Doradca podatkowy, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK