| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Udowodnienie szkody w prawie pracy

Udowodnienie szkody w prawie pracy

Pracodawca musi wykazać wystąpienie oraz wyso­kość szkody wyrządzonej przez pracownika, jeżeli będzie dochodził od niego odszkodowania z tego tytułu. W pierwszej kolejności należy zaproponować pracownikowi zawarcie ugody dotyczącej napra­wienia wyrządzonej przez niego szkody.

Udowodnienie szkody

Definicja podstawowa

Wykazywanie wystąpienia szkody za pomocą dowodów.

W wynagrodzeniach

Pracodawca musi wykazać wystąpienie oraz wyso­kość szkody wyrządzonej przez pracownika, jeżeli będzie dochodził od niego odszkodowania z tego tytułu.

Pracodawca nie może samodzielnie potrącić war­tości ujawnionej szkody z wynagrodzenia pracow­nika, nawet w razie jego oczywistej winy. Przepisy pozwalają na potrącenie z wynagrodzenia pracow­nika innych należności niż określone w Kodeksie pracy tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie. W pierwszej kolejności należy zaproponować pracownikowi zawarcie ugody dotyczącej napra­wienia wyrządzonej przez niego szkody. W ugo­dzie, której wzoru przepisy nie określają, trzeba zawrzeć przynajmniej postanowienia określające szkodę (jej rodzaj, wartość), wysokość odszko­dowania i sposób jego zapłaty (np. jednorazowo lub w ustalonych ratach przez potrącenie z wyna­grodzenia), a także termin (terminy) zapłaty. Taka ugoda może być podstawą do egzekucji na mocy przepisów k.p.c. po nadaniu jej klauzuli wykonal­ności przez sąd. Jeśli jednak pracownik nie zga­dza się na ugodowe załatwienie sprawy, można dochodzić od niego odszkodowania w procesie przed sądem pracy. Patrz: kara umowna, potrącenia

Polecamy serwis: Odpowiedzialność materialna

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »