| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Pojęcie dnia wolnego od pracy

Pojęcie dnia wolnego od pracy

Dni wolne od pracy to dni, w których pracownik nie świadczy pracy. Przepisy prawa pracy wyróżniają następujące rodzaje dni wolnych od pracy, m.in. niedziela, święto, dzień wolny za święto. Ponadto Kodeks pracy ściśle określa kiedy pracownik może pracować w niedziele i święta.

- zapewniających możliwość świadczenia usług, o których mowa powyżej.

Pracodawca może więc powierzyć pracę w dniu wol­nym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygo­dnia pracy ze względu na okoliczności związane:

  • z koniecznością prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii oraz
  • ze szczególnymi potrzebami pracodawcy, czyli z takich samych powodów jak przy zlecaniu godzin nadliczbowych.

W wynagrodzeniach

Pracownikowi wykonującemu pracę w niedzielę pracodawca powinien zapewnić inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprze­dzających lub następujących po takiej niedzie­li (art. 15111 § 1 pkt 1 k.p.). Jeżeli nie jest możli­we wykorzystanie w tym terminie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzie­lenia dnia wolnego od pracy w tym terminie - doda­tek do wynagrodzenia w wysokości 100% za każdą godzinę pracy w niedzielę. W tym przypadku oddając dzień wolny w zamian za pracę w dniu wolnym, nie obowiązuje zasada dotycząca rekompensaty nadgodzin, tj. godzina za godzinę.

Pracownikowi będzie wówczas przy­sługiwać cały dzień wolny. Jeżeli pracownik wyko­nywał pracę w dniu wolnym w wymiarze wyższym niż norma czasu pracy, to oprócz oddania dnia wol­nego nadwyżkę należy rozliczyć jak godziny nad­liczbowe.

Z kolei za pracę w święto pracodawca jest zobowią­zany zapewnić pracownikowi dzień wolny od pracy w ciągu okresu rozliczeniowego. Jeżeli nie jest moż­liwe wykorzystanie w tym terminie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w święto, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% za każdą godzinę pracy w święto. Jeżeli pracownik wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, przysłu­guje mu w zamian inny dzień wolny od pracy udzie­lony do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK