REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawa i obowiązki pracownika w czasie choroby

Prawa i obowiązki pracownika w czasie choroby
Prawa i obowiązki pracownika w czasie choroby
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Choroba pracownika jest rodzajem usprawiedliwio­nej nieobecności w pracy. W czasie choroby pracownik podlega szczególnej ochronie, tj. pracodawca nie może mu wypowiedzieć umowy o pracę oraz wręczyć wypowiedzenia zmieniającego. Ponadto za czas niezdolności pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Obowiązki pracownika

Pracownik jest zobowią­zany powiadomić pracodawcę o przyczynie oraz o przewidywanym terminie nieobecności w pracy niezwłocznie, nie później jednak niż w 2. dniu nie­obecności w pracy. Wyjątkowo może to zrobić póź­niej, jeżeli zawiadomienie pracodawcy uniemożli­wiają mu szczególne okoliczności - wówczas powi­nien poinformować go o chorobie w ciągu 2 dni od ustania tych okoliczności.

Autopromocja

Ochrona pracownika

W czasie choroby pracownika pracodawca nie może mu wypowiedzieć umowy o pracę, jeże­li nie upłynął jeszcze okres uprawniający do roz­wiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Nie może też wręczyć wypowiedzenia zmieniającego.

Wypowiedzenie jest możliwe, gdy zachodzą oko­liczności uzasadniające zwolnienia grupowe lub nastąpiła likwidacja bądź upadłość pracodawcy. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli z powodu choroby pra­cownik jest nieobecny w pracy ponad 3 miesiące (przy zatrudnieniu u tego pracodawcy krótszym niż 6 miesięcy) bądź dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia chorobowego i zasiłku rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące (przy zatrudnieniu u tego pracodawcy trwającym co naj­mniej 6 miesięcy). Po ustaniu choroby i powrocie pracownika do pracy pracodawca nie może go zwolnić z tego powodu.

Pracownika, który był niezdolny do pracy z powo­du choroby przez okres co najmniej 30 dni, praco­dawca jest zobowiązany skierować na kontrolne badania lekarskie przed dopuszczeniem do wyko­nywania obowiązków. Bez zaświadczenia potwier­dzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych nie może go dopuścić do pracy. Pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać powsta­waniu chorób zawodowych (dokonywać pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, prowadzić rejestr takich czynników oraz zmniejszać ryzyko ich występowania w środowisku pracy).

Redakcja poleca produkt: Prawo Pracy i ZUS

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Każdy przy­padek wystąpienia choroby zawodowej pracodaw­ca ma obowiązek zgłosić właściwym organom oraz prowadzić rejestr stwierdzonych chorób i podej­rzeń o takie choroby.

Wynagrodzenie w czasie choroby

Za czas niezdolności pracownika do pracy spo­wodowanej chorobą lub odosobnieniem w związ­ku z chorobą zakaźną pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązują­ce u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu. Wynagrodzenie to przysługuje za czas niezdolno­ści do pracy trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego.

W przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia (jeżeli niezdolność pra­cownika do pracy przypada po roku kalendarzo­wym, w którym pracownik ukończył 50. rok życia), wynagrodzenie przysługuje za czas niezdolności do pracy trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego.

Wynagrodzenie oblicza się według zasad obowiązu­jących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku cho­robowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Nie ulega ono obniżeniu w przypadku ograniczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i nie przysługuje, jeśli pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego.

W ubezpieczeniach

Wynagrodzenie chorobowe nie podlega obowiąz­kowi ubezpieczeń społecznych. Wartość wynagro­dzenia chorobowego płatnik dolicza do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast zasiłki wypłacane z ubezpieczenia cho­robowego lub wypadkowego nie stanowią podsta­wy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne.

W zasiłkach

Ubezpieczony, który stanie się niezdolny do pracy z powodu choroby, w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego nabywa prawo do zasiłku chorobo­wego lub wynagrodzenia za okres choroby. Zasiłek chorobowy (wynagrodzenie chorobowe) przysługu­je za każdy dzień orzeczonej niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy, a więc sobót, niedziel oraz innych dni wolnych od pracy objętych zwolnieniem lekarskim.

Pracodawca wypłaca zasiłek chorobowy za czas choroby trwającej łącznie dłużej niż 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia, trwającej łącznie dłużej niż 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Pracownik ma prawo do zasiłku w wysokości 80% wynagrodze­nia, którego, co do zasady, podstawę wymiaru stano­wi wynagrodzenie wypłacone za okres poprzednich 12 miesięcy. Pracownik zachowuje prawo do zasił­ku w wysokości 100% wynagrodzenia, jeżeli niezdol­ność do pracy jest spowodowana:

  • wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
  • chorobą przypadającą w okresie ciąży,
  • poddaniem się niezbędnym badaniom i czyn­nościom lekarskim przewidzianym dla kandy­datów na dawców komórek, tkanek i narzą­dów.

Zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu przy­sługuje w wysokości 70% podstawy wymiaru.

Zadaj pytanie na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przygotuj się na ograniczenia w handlu w Wielką Sobotę. Sklepy będą pracować krócej!

    Wielkanoc tuż, tuż, więc nic dziwnego, że sklepy są oblężone. W Wielki Piątek wiele z nich przedłużyło godziny handlu. Warto zrobić wcześniej zakupy, bowiem w sobotę handel będzie ograniczony. W jakich godzinach sklepy będą handlować w Wielką Sobotę?

    ZUS: 1431 zł odszkodowania za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Od 1 kwietnia 2024 r. nowe kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

    Od 1 kwietnia 2024 r. obowiązują nowe, wyższe kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Lekarz orzecznik może przyznać 1431 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy przed weekendem majowym jest niedziela handlowa? Jak wypadają niedziele handlowe w kwietniu?

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy w kwietniu 2024 jest niedziela handlowa? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

    REKLAMA

    ZUS odpowiada: Czy po 1 kwietnia składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury [nowe tablice GUS]?

    Od 1 kwietnia, przy obliczaniu przyszłych emerytur, ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS, co sprawi, że emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż obliczona na podstawie poprzedniej tablicy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

    Dodatki funkcyjne w sądach

    Dodatki funkcyjne w sądach - trwają prace nad przepisami. Mają się zmienić zasady wynagradzania sędziów pełniących funkcje rzeczników dyscyplinarnych. Proponowane zmiany mają charakter przekrojowy, dotyczą modyfikacji wysokości dodatków funkcyjnych przysługujących Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Sędziów Sądów Powszechnych, Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach apelacyjnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach okręgowych oraz Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Ministra Sprawiedliwości, i służą dostosowaniu wysokości dodatków do rzeczywistego obciążenia zadaniami związanymi z pełnieniem tych funkcji. 

    Jak zarządzać zespołem? Liderem nie trzeba się urodzić. Liczy się cel i chęć współpracy z innymi

    Osoby zarządzające zespołem mają kluczowe znaczenie dla firmy. Prawie co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa.

    Odmienne poglądy polityczne pracownika a dyskryminacja

    Zbliżają się wybory samorządowe. W wielu miejscach, w tym w pracy, trwają rozmowy, spory i wymiana myśli politycznych co do programów i kandydatów. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, m.in. bez względu na przekonania polityczne. Nie można więc ponosić negatywnych konsekwencji w miejscu pracy, szczególnie jeżeli ma się odmienne poglądy od pracodawcy. Nawet jeżeli jest się zatrudnionym w jednotach samorządu terytorialnego, gdzie niestety często ma miejsce rotacja pracowników ze względu na tzw. układy polityczne - powinna obowiązywać zasada wolności słowa i własnych poglądów politycznych.

    REKLAMA

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia. Dal pracodawcy liczy się dyspozycyjność pracownika. Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.

    Elektroradiolog - kim jest i co robi?

    Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

    REKLAMA