| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Mobbing w pracy - jak sobie z tym radzić?

Mobbing w pracy - jak sobie z tym radzić?

Zła atmosfera w miejscu pracy może przerodzić się w sytuację zwaną mobbingiem. Ten problem jest coraz bardziej znany. Jak radzić sobie z problemem mobbingu w zakładzie pracy?

Nieprzyjemna atmosfera w pracy może czasami przerodzić się w patologiczną sytuację mobbingu. Coraz więcej osób o nim słyszało, na szczęście większość pracowników się z nim bezpośrednio nie zetknęła.

Jak sobie radzić z mobbingiem?

Przede wszystkim należy uświadomić naszego prześladowcę, że nie akceptujemy określonego działania. Czasami wystarczy to, aby zakończyć nieprzyjemne zachowania. Może się bowiem okazać, że ktoś zachowywał się w określony sposób, gdyż po prostu był bezmyślny bądź nie zdawał sobie sprawy, jak bardzo nam coś przeszkadzało. To, co dla kogoś może być świetnym żartem, dla innej osoby może być powodem udręki. Są także osoby, które po prostu są niewrażliwe na czyjąś opinię czy gesty i w ogóle nie zauważyliby zachowań, które dla nas są nieprzyjemne. Czasami jest tak, że grupa, w której się pracuje, pewne zachowania traktuje jako akceptowalne. Jest tak np. wtedy, gdy grupa składa się z samych mężczyzn i jednej kobiety. To, co dla panów będzie rubasznym żartem, dla jedynej pani w ich gronie może być źródłem poważnego dyskomfortu i poczucia zagrożenia. Jest szansa, że poważna rozmowa przywróci sytuację w takiej grupie do normalności – sugeruje Małgorzata Majewska.

Rozmowa z przełożonymi

Jeśli osobą, która cię mobbinguje, jest Twój współpracownik, to najlepszym rozwiązaniem problemu będzie rozmowa z przełożonym tej osoby. Czasami może tylko wystarczyć groźba, że taką rozmowę odbędziemy, aby naganne zachowania się zakończyły. Jeżeli szef potraktuje sprawę poważnie, mobbing może się skończyć z dnia na dzień. Stanowcza rozmowa przełożonego z osobą, która "zagalopowała się" w swoich żartach czy docinkach na pewno podziała. To, czego Ty nie mogłeś dokonać prośbą czy sposobem, zostanie osiągnięte za pomocą dyscyplinującej rozmowy z szefem. Oczywiście trudno liczyć na to, aby taka rozmowa zmieniła czyjś sposób myślenia. Wystarczy jednak, że zmieni się działanie takiej osoby, a ty poczujesz ulgę. Szybka i zdecydowana reakcja ze strony przełożonych może wynikać nie tylko z jego indywidualnego stosunku do danego zachowania, ale i z tego, że firmy boją się oskarżeń o mobbing, przez które mogą się znaleźć na pierwszych stronach gazet. Wiele korporacji ma nawet specjalne infolinie, gdzie anonimowo można zgłosić, że było się świadkiem mobbingu bądź jest się jego ofiarą.

Redakcja poleca: Personel i Zarządzanie

Czytaj także

Aktualizacja: 05.05.2015

Eksperci:

MonsterPolska.pl

lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą

Małgorzata Majewska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mobbing w pracy - jak sobie z tym radzić? /fot. Fotolia
Mobbing w pracy - jak sobie z tym radzić? /fot. Fotolia

Komplet publikacji: Rekrutacja i dylematy HR89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, kadr i płac oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK