REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzaje kar porządkowych przewidzianych w Kodeksie pracy

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy
Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych
Kary porządkowe w Kodeksie pracy. / fot. Fotolia
Kary porządkowe w Kodeksie pracy. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiedzialność porządkowa pracowników została uregulowana w Dziale Czwartym Kodeksu pracy. Jakie są rodzaje kar porządkowych, które pracodawca może nałożyć na pracowników? Czy w przypadku stosowania kar wina pracownika ma znaczenie?

Grzegorz Trejgel, radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy "Wojewódka i Wspólnicy" Sp. k. 

Autopromocja

Odpowiedzialność porządkowa pracowników

Przepisy Kodeksu pracy w Dziale Czwartym dotyczącym obowiązków stron stosunku pracy zawierają postanowienia o odpowiedzialności porządkowej pracowników (art. 108 – 113 K.p.). Celem tych przepisów jest wyposażenie pracodawcy w środki umożliwiające dyscyplinowanie swoich podwładnych w związku z określonymi zachowaniami, które można ocenić za naganne, wpływające na zaburzenie procesu pracy. Katalog takich środków, zwanych na gruncie przepisów Kodeksu pracy karami, wymieniony jest w art. 108. 

Rodzaje kar porządkowych

W świetle tego przepisu karami są:

  1. kara upomnienia,
  2. kara nagany,
  3. kara pieniężna.

Udzielenie dwóch pierwszych kar może nastąpić za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania swojej absencji w zakładzie pracy.

Zobacz produkt: Kodeks pracy w praktyce - PDF

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku kary pieniężnej, zastosowanie jej związane jest z naruszeniem przepisów BHP lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczeniem pracy bez usprawiedliwienia lub stawieniem się do miejsca zatrudnienia w stanie nietrzeźwości lub spożywaniem alkoholu w czasie pracy.

Wina pracownika

Pomimo tego, iż art. 108 § 1 K.p. wyraźnie tego nie stanowi, podstawą zastosowania wobec pracownika przez szefa kary porządkowej jest wina pracownika, rozumiana także jako niedbalstwo czy lekkomyślność (tak też Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 27 lipca 1990 r., sygn. akt: I PRN 26/90, „wina pracownika z reguły będzie występowała w formie winy umyślnej, choć nie można wykluczyć także winy nieumyślnej”).

Porozmawiaj na FORUM

Drobne przewinienie charakteryzujące się niewielkim stopniem winy podwładnego także może być zakwalifikowane jako zdarzenie uzasadniające udzielenie kary upomnienia (tak też wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 1 lipca 1999 r., sygn. akt: I PKN 86/99). Można zadać pytanie skąd pracownik ma wiedzieć o ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy oraz pozostałych obowiązkach, których naruszenie może spotkać się z reakcją pracodawcy w postaci udzielenia kary porządkowej?

Obowiązki w regulaminie pracy

Wszystkie obowiązki, o których mowa powyżej, powinny być wskazane w regulaminie pracy ustalanym na podstawie art. 104 K.p. przez pracodawcę zatrudniającego powyżej 20 pracowników. Regulamin podlega ogłoszeniu i każdy pracownik powinien być przez pracodawcę zapoznany z jego postanowieniami. Treść tego aktu powinna zawierać w szczególności informacje dotyczące: organizacji pracy, warunków przebywania na terenie zakładu pracy w czasie i po zakończeniu pracy, obowiązków w zakresie BHP i ochrony przeciwpożarowej, sposobu potwierdzania przybycia i obecności w miejscu pracy i usprawiedliwiania nieobecności. W przypadku pracodawców, którzy nie tworzą regulaminu pracy, informacje związane z obecnością w pracy, na podstawie art. 29 § 3 K.p., pracownik otrzymuje na piśmie w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę.

Kara porządkowa na urlopie macierzyńskim albo wychowawczym

Podsumowując, można stwierdzić, iż niezależnie od faktu istnienia regulaminu pracy, do podstawowych obowiązków pracownika zgodnie z art. 100 K.p., należy przestrzeganie czasu pracy oraz ustalonego porządku w miejscu zatrudnienia, a także przestrzeganie przepisów BHP i przeciwpożarowych. W związku z tym pracownikowi jest bardzo trudno uwolnić się od odpowiedzialności porządkowej, powołując się na nieznajomość podstawowych zasad funkcjonowania jego osoby w procesie pracy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

REKLAMA

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA