| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Nowy formularz sprawozdania Z-12 i sprawozdanie SOF-2F za lata 2014-2015

Nowy formularz sprawozdania Z-12 i sprawozdanie SOF-2F za lata 2014-2015

Pracodawcy, którzy zostaną wylosowani, będą zobligowani do przekazania w terminie do 31 marca 2015 r. sprawozdania Z-12 za 2014 r. Natomiast od 14 października 2014 r. niektóre związki zawodowe zostały zobowiązane do złożenia w terminie do 4 maja 2015 r. sprawozdania SOF-2F.

412001 ® 2; 412001 ® 2; 413201 ® 1; 421403 ® 1; 422201 ® 1; 422201 ® 2;

422201 ® 2; 431301 ® 2; 441501 ® 2.

Obowiązki pracodawcy w zależności od liczby zatrudnianych pracowników

Krok 2. Uszeregowanym pracownikom należy nadać numery od 1 do N (liczba wszystkich zatrudnionych spełniających warunki badania wskazana w części I w poz. A2 formularza Z-12).

Krok 3. Na tak sporządzonej liście uszeregowanych pracowników należy zaznaczyć numery osób wylosowanych do badania (jeżeli liczba N jest większa od 40) i objąć badaniem (rozpoczynając od numeru 1):

  • co 2. osobę, jeżeli 41 ≤ N ≤ 176,
  • co 3. osobę, jeżeli 177 ≤ N ≤ 396,
  • co 4. osobę, jeżeli 397 ≤ N ≤ 704,
  • co 5. osobę, jeżeli 705 ≤ N ≤ 1100,
  • co 6. osobę, jeżeli 1101 ≤ N ≤ 1584,
  • co 7. osobę, jeżeli 1585 ≤ N ≤ 2156,
  • co 8. osobę, jeżeli 2157 ≤ N ≤ 2816,
  • co 9. osobę, jeżeli 2817 ≤ N ≤ 3564,
  • co 10. osobę, jeżeli 3565 ≤ N ≤ 4400,
  • co 11. osobę, jeżeli 4401 ≤ N ≤ 5324,
  • co 12. osobę, jeżeli 5325 ≤ N ≤ 6336,
  • co 13. osobę, jeżeli 6337 ≤ N ≤ 7436,
  • co 14. osobę, jeżeli 7437 ≤ N.

Numery wylosowanych pracowników należy wykazać w narastającej kolejności.

Jeżeli sprawozdanie będzie wypełniane elektronicznie, przeprowadzenie losowania i wykazanie narastającej kolejności odbędzie się automatycznie po wybraniu polecenia „wykonaj losowanie” i „uporządkuj”.

Konieczność złożenia rocznych sprawozdań przez pracodawców

Obowiązki sprawozdawcze związków zawodowych

Wybrane związki zawodowe posiadające numer REGON, m.in. zatrudniające w 2014 r. osoby na podstawie stosunku pracy lub stosunków cywilnoprawnych, po raz pierwszy będą zobowiązane sporządzić i złożyć do 4 maja 2015 r. sprawozdanie o finansowych uwarunkowaniach działalności związków zawodowych (SOF-2F). W formularzu muszą ponadto wykazać przychody i koszty działalności za 2014 r., a także poinformować o środkach trwałych (w tym budynkach, budowlach i lokalach) i ich wartości oraz o kwocie nakładów inwestycyjnych poniesionych w 2014 r. W sprawozdaniu należy wykazać również dane pochodzące od podległych organizacji związkowych nieposiadających własnych numerów REGON.

Obowiązku sprawozdawczego w zakresie złożenia SOF-2F nie mają struktury związku niższe niż zakładowe, np. oddziały organizacji związkowej.

Nowe formularze statystyczne za 2015 r.

Znane są terminy składania formularzy sprawozdawczych za 2015 r. Wskazane w poniższej tabeli sprawozdania są obowiązkowe dla jednostek (pracodawców), które otrzymały zawiadomienie o konieczności ich złożenia. Badanie za pomocą formularza Z-05 za 2015 r. będzie przeprowadzone metodą reprezentacyjną.

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 13.11.2014

Autor:

ekonomistka, specjalista z zakresu kadr i płac, redaktor MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, praktyk z kilkunastoletnim doświadczeniem w dziale personalnym

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Nowy formularz sprawozdania Z-12 i sprawozdanie SOF-2F za lata 2014-2015. / fot. Fotolia

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK