| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Równość praw i równe traktowanie w zatrudnieniu – to samo czy nie?

Równość praw i równe traktowanie w zatrudnieniu – to samo czy nie?

Z zasad prawa pracy i gwarancji pracowniczych wynika obowiązek zapewnienia równości praw i równego traktowania pracowników przez pracodawców. Czy istnieją jakiekolwiek różnice między równością praw, a równym traktowaniem w zatrudnieniu?

Agnieszka Śniegowska, radca prawny w Kancelarii GACH, HULIST, MIZIŃSKA, WAWER – adwokaci i radcowie prawni sp.p.

Zasady prawa i gwarancje pracownicze

Wśród zasad prawa pracy i gwarancji pracowniczych znajdują się m. in. te dotyczące równości praw i równego traktowania (niedyskryminacji) w zatrudnieniu. Pierwszą z nich wyraża art. 112 KP, który stanowi, że pracownicy mają równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków, a dotyczy to w szczególności równego traktowania mężczyzn i kobiet w zatrudnieniu. Drugą natomiast wyrażają przepisy art. 113 KP oraz rozdziału IIa kodeksu pracy. Zgodnie z nimi pracownicy powinni być równo traktowani, czyli niedyskryminowani w zatrudnieniu, bezpośrednio lub pośrednio, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Dyskryminacja w wynagrodzeniu - jak jej uniknąć?

W płaszczyźnie wynagrodzenia za pracę niedyskryminacja oznacza, że pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości, gdzie wynagrodzenie obejmuje wszystkie składniki, bez względu na ich nazwę i charakter, oraz inne świadczenia związane z pracą (przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub w innej), a prace o jednakowej wartości to prace, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych (potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub praktyką i doświadczeniem zawodowym) oraz porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Równość praw i równe traktowania według Sądu Najwyższego

Relację równości praw i równego traktowania (w znaczeniu niedyskryminacji) rozstrzygnął w wyroku z dnia 3 czerwca 2014 roku (III PK 126/13) Sąd Najwyższy. W jego ocenie równość nie jest tożsama z równym traktowaniem. Może bowiem wymagać odmiennego potraktowania w celu wyrównania szans lub zapewnienia równych rezultatów, albo finansowego nagrodzenia i motywowania najlepszych pracowników. Jak dalej wskazał w uzasadnieniu Sąd Najwyższy, ścisły związek pomiędzy zasadami wyrażonymi w art. 112 i art. 113 KP polega na tym, że jeśli pracownicy, mimo że wypełniają tak samo jednakowe obowiązki, traktowani są nierówno ze względu na przyczyny określone w art. 113 (art. 183a § 1) KP, wówczas mamy do czynienia z dyskryminacją. Jeżeli jednak nierówność nie jest podyktowana zakazanymi przez ten przepis kryteriami, wówczas można mówić tylko o naruszeniu zasady równych praw (równego traktowania) pracowników, o której stanowi art. 112 KP, a nie o naruszeniu zakazu dyskryminacji wyrażonym w art. 113 KP. Rodzi to istotne konsekwencje, gdyż przepisy Kodeksu pracy odnoszące się do dyskryminacji nie mają zastosowania w przypadkach nierównego traktowania niespowodowanego przyczyną uznaną za podstawę. (…) możliwe jest odmienne potraktowanie pracowników w zakresie zatrudnienia, w tym wynagradzania. Musi jednak ono wynikać z uzasadnionej potrzeby, dla której dopuszcza się taką dyferencjację.

Sytuacja kobiet na rynku pracy

Roszczenia pracownika

Przekłada się to na roszczenia pracownika w razie naruszenia przez pracodawcę powyższych zasad (przepisów). W razie naruszenia zakazu dyskryminacji pracownik może domagać się od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę (art. 183d KP). W przypadku naruszenia zasady równości praw z art. 112 KP brak jest analogicznej regulacji, więc roszczenie pracownika powinno zależeć od naruszenia (np. w razie naruszenia równego traktowania w zakresie prawa do wynagrodzenia poprzez przyznanie pracownikowi niższego wynagrodzenia może on domagać zapłaty różnicy do wyższej kwoty).   

Ustanie stosunku pracy ze względu na wiek a zakaz dyskryminacji

reklama

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 04.09.2014

Ekspert:

Kancelaria Prawna GHMW – Gach, Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska

Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).

Źródło:

Kancelaria Gach, Hulist, Mizińska, Wawer

Zdjęcia

Równość praw i równe traktowanie w zatrudnieniu. /Fot. Fotolia
Równość praw i równe traktowanie w zatrudnieniu. /Fot. Fotolia

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Krawczyk

Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK