| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jak powinien być sformułowany zapis przewidujący wcześniejsze rozwiązanie umowy na czas określony

Jak powinien być sformułowany zapis przewidujący wcześniejsze rozwiązanie umowy na czas określony

Zatrudniamy pracownicę na podstawie umowy o pracę na czas określony zawartej na rok. W umowie tej chcieliśmy ustalić możliwość jej wypowiedzenia. Zamieściliśmy więc w treści tej umowy następujący zapis: „art. 33 Kodeksu pracy ma zastosowanie”. Korzystając z tego zapisu wypowiedzieliśmy pracownicy umowę o pracę na 2 tygodnie. Pracownica odwołała się do sądu pracy. W pozwie kwestionuje zapis o możliwości wypowiedzenia zawartej z nią umowy wskazując, że jest on nieprawidłowy. Czy pracownica ma rację? Jeśli tak, to czy złożone wypowiedzenie jest ważne?

RADA

Zamieszczony w umowie o pracę zapis należy uznać za prawidłowy. Sąd pracy może go jednak zakwestionować i ocenić złożone wypowiedzenie jako dokonane niezgodnie z prawem. Nie będzie to miało znaczenia dla skuteczności złożonego przez Państwa wypowiedzenia.

UZASADNIENIE

Przepisy nie przewidują żadnej szczególnej formy dla zastrzeżenia dopuszczalności wcześniejszego rozwiązania umowy na czas określony. W praktyce jednak możliwość wcześniejszego wypowiedzenia takiej umowy jest ustalana w treści umowy o pracę.

Wzór umowy o pracę z klauzulą o 2-tygodniowym wypowiedzeniu

Zawarcie przez Państwa w umowie o pracę zapisu o treści „art. 33 Kodeksu pracy ma zastosowanie” oznacza, że zarówno Państwo, jak i pracownica odwołali się wprost do przepisu, który określa, że przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za 2-tygodniowym wypowiedzeniem.

Przy interpretowaniu umów o pracę badane jest, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy. Nie należy opierać się tylko na jej dosłownym brzmieniu (art. 65 § 2 Kodeksu cywilnego). Można zatem uznać, że przez zamieszczenie w umowie zapisu o treści „art. 33 Kodeksu pracy ma zastosowanie” mieli Państwo zamiar zastrzec dopuszczalność jej wcześniejszego rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Celem obu stron umowy było natomiast zawarcie umowy terminowej na okres powyżej 6 miesięcy z możliwością jej wcześniejszego rozwiązania za wypowiedzeniem. Przemawia za tym argument, że gdyby wolą obu stron nie było zastrzeżenie dopuszczalności wcześniejszego rozwiązania tej umowy, to nie zawierałaby ona zapisu o treści „art. 33 Kodeksu pracy ma zastosowanie”.

Sąd pracy może jednak inaczej zinterpretować zapis ustalony przez Państwa w umowie o pracę. Jeśli sąd uzna sporny zapis za wadliwy i przyjmie, że dokonali Państwo wypowiedzenia pracownicy umowy o pracę zawartej na czas określony z naruszeniem przepisu o wypowiadaniu umów terminowych, umowa i tak ulegnie rozwiązaniu w terminie wskazanym przez Państwa w wypowiedzeniu. Pracownicy będzie jednak w takim przypadku przysługiwało odszkodowanie za rozwiązanie umowy na czas określony z naruszeniem prawa. Odszkodowanie to przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za 3 miesiące (art. 50 § 4 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas określony z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu tych umów powoduje rozwiązanie umowy w terminie wskazanym przez pracodawcę.

Przypominamy, że umowa o pracę zawarta na czas określony podlega wypowiedzeniu tylko wówczas, gdy jej strony ustaliły taką możliwość. Dotyczy to tylko umów zawartych na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy (art. 33 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna

  • art. 30 § 5, art. 33, art. 50 § 3, § 4, art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 65 Kodeksu cywilnego.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK