| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Miejsce wykonywania pracy

Miejsce wykonywania pracy

Przepis art. 29 § 1 pkt 2 k.p. wymienia miejsce wykonywania pracy jako jeden z istotnych elementów umowy o pracę, nie określa jednak sposobu jego ustalania ani też nie wymaga by strony uzgodniły jedno stałe miejsce jej wykonywania. Czy dopuszczalne jest w umowie o pracę określenie miejsca pracy jako „cały kraj”?

Wojciech Ostrowski - Radca Prawny

Ogólnie pod tym pojęciem rozumie się jednostkę przestrzeni, w której pracownik stale świadczy pracę. Strony stosunku pracy mają dużą swobodę w określaniu miejsca pracy, musi być ono jednak ściśle związane z jej rodzajem i odzwierciedlać rzeczywisty stan rzeczy.

W wyroku z dnia 11 kwietnia 2001 r. (I PKN 350/00), Sąd Najwyższy zauważył, że miejscem wykonywania pracy nie musi być lokal lub pomieszczenie mające stały adres i znajdujące się w jednej miejscowości. Praca, której przedmiotem jest na przykład, pozyskiwanie klientów lub akwizycja, wykonywana będzie w różnych miejscach, a jej istotą jest nieustanne przemieszczanie się pracownika na pewnym obszarze. Miejsce wykonywania pracy, jeżeli uzasadnia to rodzaj pracy, może zatem obejmować pewną zamkniętą przestrzeń poza granicami administracyjnymi jednej miejscowości.

W tym kontekście można więc przyjąć, że w przypadku niektórych pracowników mobilnych (kierowcy, przedstawiciele handlowi, serwisanci, instalatorzy,) miejsce ich pracy można określić, jako pewien skonkretyzowany obszar.

Zobacz również serwis: Podróże służbowe

W uchwale z dnia 19 listopada 2008 r. (II PZP 11/08) Sąd Najwyższy, rozpatrując zagadnienie związane z ustaleniem miejsca wykonywania pracy przez kierowców transportu międzynarodowego wyraził pogląd, że obowiązujące przepisy nie wykluczają takiego ukształtowania miejsca wykonywania pracy by obejmowało ono pewien obszar geograficzny (np. kraje Unii Europejskiej, obszar RP), a nie stały punkt, czy stałe punkty.

Powyższa teza nie oznacza jednak akceptacji dla całkowitej dowolności stron w zakresie obszarowego ustalania miejsca pracy.

Jeżeli wskazane w umowie o pracę, w sposób obszarowy, miejsce pracy nie odzwierciedla rzeczywistego stanu rzeczy, tzn. nie jest to obszar, w którym pracownik jest na stałe zobowiązany do przemieszczania się oraz nie jest zsynchronizowane z rodzajem wykonywanej przez niego pracy, może prowadzić to do oceny, iż postanowienie dotyczące miejsca pracy jest nieważne na mocy art. 58 § 3 k.p. w związku z art. 300 k.p. (uchwała SN z dnia 19 listopada 2008 r., II PZP 11/08).

Zadaj pytanie: Forum Kadry

reklama

Aktualizacja: 22.07.2014

Ekspert:

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawnicza

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawnicza - Bezpiecznie i pewnie prowadzimy do celu

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Miejsce wykonywania pracy. /Fot. Fotolia
Miejsce wykonywania pracy. /Fot. Fotolia

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Autotesto

Autotesto to pierwsza w Polsce Sieć Niezależnych Ekspertów Samochodowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »