| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Ulgi na przejazdy dla nauczycieli przedszkolnych od 2014 roku

Ulgi na przejazdy dla nauczycieli przedszkolnych od 2014 roku

Od 2014 roku nauczyciele przedszkolni będą korzystać z ulg na przejazdy komunikacją miejską, jakie dotychczas przysługiwały pozostałym nauczycielom. Jest to wynikiem uchwalenia przez sejm nowelizacji ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz ustawy - Karta Nauczyciela.

Dotychczas, nauczyciele zatrudnieni w przedszkolach byli wyłączeni z kręgu nauczycieli uprawnionych do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 16 listopada 2012 roku stwierdził niezgodność przepisów wyłączających nauczycieli przedszkolnych z grona nauczycieli, którym przysługują ulgi za przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego z Konstytucją. W skutek tego wyroku sejm, dnia 11 października tego roku, przyjął nowelizację wspomnianej już ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami transportu zbiorowego oraz ustawy – Kart Nauczyciela. W dalszej kolejności, projekt zostanie rozpatrzony przez Senat.

Zobacz także: Urlop dla poratowania zdrowia 2014

Trybunał Konstytucyjny uzasadnił swój wyrok naruszeniem przez zaskarżone przepisy konstytucyjnej zasady równości. W aktualnym stanie prawnym, ulgi przyznawane są „nauczycielom zatrudnionym w szkołach”, system oświaty zaś uznaje za nauczycieli również tych, którzy zatrudnieni są w przedszkolach. Nie ma więc podstawy różnicowanie ich uprawnień w kwestii dostępu do ulg, na podstawie miejsca pracy. Cechą relewantną, łączącą ta grupę podmiotów, jest bowiem fakt bycia nauczycielem.

Omawiana nowelizacja wprowadza również zmiany w wysokości przyznawanej nauczycielom ulgi na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego, obniżając jej wysokość z obecnych 37 do 33 proc. Obniżenie wysokości ulgi jest konieczne ze względu na wzrost wydatków budżetowych na wszelkie ustawowe ulgi przejazdowe. Dodanie do kręgu osób uprawnionych do ulg 68 tys. nauczycieli przedszkolnych spowoduje wzrost osób uprawnionych, ale obniżenie ulgi dla wszystkich nauczycieli o 4 punkty procentowe sprawi ostatecznie, iż wydatki budżetu państwa z tego tytułu nie wzrosną.

Nowelizacja ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2014 roku.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Deloitte

Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe i podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »