| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Opodatkowanie odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia przyznanego pracownikowi ugodą sądową

Opodatkowanie odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia przyznanego pracownikowi ugodą sądową

Kodeks pracy dopuszcza, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony, możliwość skrócenia okresu trzymiesięcznego wypowiedzenia najwyżej do 1 miesiąca, gdy następuje ono z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników (artykuł 361 k.p). W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

Artykuł 361 k.p. dopuszcza, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony, możliwość skrócenia okresu trzymiesięcznego wypowiedzenia najwyżej do 1 miesiąca, gdy następuje ono z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem: określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Odszkodowanie, o którym mowa w art. 361 k.p., podlega zatem opodatkowaniu jako wyłączone ze zwolnienia. 

Zobacz także: Odpowiedzialność pracodawcy za szkodę wyrządzoną pracownikowi

Odszkodowanie takie podlega opodatkowaniu również w sytuacji, w której wynika ono z ugody zawartej przez pracodawcę i pracownika przed sądem. Do takiego wniosku prowadzi wykładnia literalna i systemowa przepisów art. 21 ust. 1 pkt 3 i 3b ww. ustawy. Ostatni z nich mówi, że zwolnione z opodatkowania są inne odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub tej ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań lub zadośćuczynień otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą lub dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Przepis ten odnosi się zatem do innych odszkodowań niż określone w ww. pkt 3 i nie dotyczy odszkodowania z art. 361 k.p. Zgodnie z zasadami wykładni wewnętrznej systemowej wymienionego art. 21 ust. 1, skoro przyjęto, iż w sprawie ma zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 3, to tym samym nie może mieć zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 3b, który odnosi się do „innych odszkodowań", czyli niewymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 22.08.2008 r., IPPB2/415-812/08-3/AZ).

Opodatkowaniu podlegają również odsetki od takiego odszkodowania. Skoro w art. 21 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy jest mowa jedynie o odszkodowaniu, brak użycia słowa odsetki powoduje, iż wyłącznie to odszkodowanie może być uznane za zwolnione z opodatkowania (por. wyrok NSA w Warszawie z 9.01.2007 r., II FSK 36/06).

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

www.ghmw.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK