| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czym jest przejście zakładu pracy?

Czym jest przejście zakładu pracy?

Sprzedaż przedsiębiorstwa z punktu widzenia pracowników wiąże się z tzw. przejściem zakładu pracy. Nabywca przedsiębiorstwa z mocy prawa staje się wobec nich nowym pracodawcą. Pracownicy zbywcy z mocy prawa stają się pracownikami nabywcy przedsiębiorstwa.

Z tego punktu widzenia istotne jest zatem ustalenie na jakich warunkach i kiedy dochodzi do przejścia zakładu pracy. Te zaś można znaleźć w orzecznictwie Sądu Najwyższego. Określenie, że w danej sytuacji dochodzi przejścia zakładu pracy zależy m.in. od jego charakteru. W sytuacji przedsiębiorstwa istotne jest bowiem przede wszystkim zbycie składników majątkowych, które służą do prowadzenia działalności. Powyższa sytuacja nie ma jednak zastosowania do instytucji wykonującej cele społeczne (np. szkoła podstawowa), gdzie istotny jest przede wszystkim transfer zadań (por. wyrok Sądu Najwyższego z 19 kwietnia 2010 roku o sygn. II PK 298/09).

Stąd też w przypadku szkoły podstawowej istotne jest nawet nie tyle przejęcie budynku szkoły, jako majątkowego składnika zakładu pracy, co zadań publicznych z zakresu edukacji. Jeżeli samorząd gminny likwiduje należącą do niego szkołę i przekazuje zadania prywatnemu podmiotowi, w danych okolicznościach faktycznych, może dojść do przejścia zakładu pracy i prywatny podmiot z mocy prawa stanie się pracodawcą dla pracowników zatrudnionych w likwidowanej szkole (przykład nr 3).

W odniesieniu do pracodawców o charakterze gospodarczym istotne jest przejęcie tych składników majątkowych, które są wystarczające do dalszego prowadzenia działalności.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 20 października 2009 roku (sygn. I PK 96/09) „ocena, że doszło do przejścia części zakładu pracy na nowego pracodawcę (art. 23[1] kodeksu pracy.), zależy od ustalenia, czy przejął on w faktyczne władanie zadania lub część zadań, stanowiących placówkę zatrudnienia, a więc w zakresie pozwalającym na wykonywanie obowiązków pracowniczych.” W sytuacji, w której pracodawca sprzedaje składniki majątkowe niezbędne i zarazem wystarczające do dalszego wykonywania działalności (maszyny i oprogramowanie – przykład nr 1), nawet wobec nieobjęcia sprzedażą budynku, w którym praca była fizycznie świadczona (budynku fabryki), będziemy mieli do czynienia z przejściem zakładu pracy.

Zobacz serwis: Czas pracy

Przejście zakładu pracy samo w sobie nie jest przy tym zależne od tego jakiego rodzaju czynności prawnej są tego podstawą. Stąd też z przejściem zakładu pracy będziemy mieli do czynienia nie tylko przy sprzedaży, lecz również także przy innych czynnościach prawnych, które powodują zmianę podmiotu władającego zakładem pracy lub jego częścią. Nie ulega zatem wątpliwości, że przejście zakładu pracy nastąpi również w przypadku wydzierżawienia przedsiębiorstwa będącego placówką zatrudnienia (przykład nr 2) – por. wyrok Sądu Najwyższego z 18 lutego 2010 roku o sygn. III UK 75/09.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK