| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Kiedy trzeba wydać świadectwo pracy, jeżeli pierwszą umowę na czas określony zawarto przed nowelizacją przepisów

Kiedy trzeba wydać świadectwo pracy, jeżeli pierwszą umowę na czas określony zawarto przed nowelizacją przepisów

Zawarliśmy z pracownikiem umowę o pracę na czas określony od 1 stycznia do 31 października 2011 r. Po niej podpisaliśmy kolejną umowę na czas określony od 1 listopada 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. Następnie zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony od 1 stycznia do 31 grudnia 2013 r. Kiedy powinniśmy wydać świadectwo pracy? Czy powinniśmy zrobić to w styczniu 2013 r., kiedy minęły 2 lata od zawarcia pierwszej umowy o pracę?

Jeżeli pracownik nie wystąpił z żądaniem wydania świadectwa pracy po zakończeniu pierwszej umowy o pracę, to nie muszą Państwo wydawać świadectwa pracy. Trzeba je będzie wydać po zakończeniu obecnie trwającej umowy, tj. 31 grudnia 2013 r. Pracownik może jednak w każdej chwili wystąpić o wydanie świadectwa pracy w związku z zakończeniem 31 grudnia 2012 r. drugiej umowy. Wówczas trzeba mu będzie wydać zbiorcze świadectwo pracy, obejmujące pierwszą oraz drugą umowę o pracę. Szczegóły w uzasadnieniu.

Pracownikowi, który pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy, pracodawca wydaje jedno zbiorcze świadectwo pracy obejmujące wszystkie zakończone umowy w okresie 24 miesięcy od zawarcia pierwszej z tych umów (art. 97 § 11 Kodeksu pracy). Takie zasady wydawania świadectw pracy dotyczące umów terminowych obwiązują od 21 marca 2011 r. W przypadku umów, które zostały zawarte przed tym terminem, stosujemy poprzednio obowiązujące przepisy dotyczące wydawania świadectw pracy.

Zatem do umowy na czas określony, którą zawarli Państwo z pracownikiem 1 stycznia 2011 r., stosujemy poprzednio obowiązujące przepisy w zakresie wydawania świadectw pracy. Zgodnie z nimi, jeżeli bezpośrednio po zakończeniu umowy o pracę zawarto kolejną umowę z tym samym pracownikiem, to pracodawca wydawał świadectwo pracy tylko na żądanie pracownika. Takie żądanie pracownik powinien zgłosić najpóźniej w dniu poprzedzającym rozwiązanie umowy o pracę. Jeżeli Państwa pracownik nie zgłosił takiego żądania, nie trzeba było wydawać mu świadectwa pracy za okres pracy od 1 stycznia do 31 października 2011 r.

Natomiast do kolejnej umowy, która została zawarta od 1 listopada 2011 r., stosujemy już nowe zasady wydawania świadectw pracy. Od zawarcia tej umowy biegnie więc okres 24 miesięcy, w czasie którego pracodawca musi wydać pracownikowi zbiorcze świadectwo pracy obejmujące okresy zatrudnienia w jego firmie na podstawie umów terminowych. Powinni więc Państwo wydać pracownikowi świadectwo pracy 31 października 2013 r. Jeżeli jednak w tym dniu będzie trwała zawarta od 1 stycznia 2013 r. umowa o pracę, to świadectwo pracy należy wydać po jej zakończeniu, czyli 31 grudnia 2013 r.

Przepisy nie regulują tej kwestii wprost, ale należy przyjąć, że wydając zbiorcze świadectwo pracy po zakończeniu obecnie trwającej umowy, najprościej będzie Państwu uwzględnić w nim również okres pracy na podstawie pierwszej umowy, tj. od 1 stycznia do 31 października 2011 r. Zbiorcze świadectwo pracy powinno więc obejmować wszystkie okresy pracy Państwa pracownika na podstawie umów na czas określony, tj. łącznie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r.

Zgodnie bowiem z dotychczasowymi przepisami, jeżeli pracownik nie zażądał wydania świadectwa po zakończeniu umowy terminowej, to otrzymywał je dopiero po rozwiązaniu stosunku pracy. A zatem gdyby zawarli Państwo z pracownikiem od 1 stycznia 2014 r. umowę na czas nieokreślony, to świadectwo za okres pracy od 1 stycznia do 31 października 2011 r. powinien on dostać dopiero po definitywnym zakończeniu stosunku pracy. Nie ma natomiast przeszkód, aby wydać pracownikowi świadectwo pracy wcześniej przed wymaganym terminem. Za takie postępowanie pracodawcy nie grozi żadna sankcja. Ponadto uwzględniając w zbiorczym świadectwie pierwszy okres pracy, pracodawcy będzie łatwiej sporządzić kolejne świadectwo w razie przedłużenia umowy po 31 grudnia 2013 r. Pracodawca uwzględni bowiem w nim tylko okres pracy od 1 stycznia 2014 r.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Marlena Skiba

Dyrektor Zarządzający w firmie Usługi Doradcze Smart Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »