| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Ważne zmiany dla pracodawców w 2013 r.

Ważne zmiany dla pracodawców w 2013 r.

Nowe regulacje dotyczące urlopów wychowawczych, limit kosztów uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich czy kwestia finansowania bonów towarowych z zfśs to tylko niektóre zmiany, jakie mają wejść w życie na początku 2013 r.

Fundusze zfśs

Począwszy od 2013 r. wartość bonów, talonów i innych znaków wymienianych na towary lub usługi stanowiących pomoc socjalną ma być wolna od podatku. Takie zmiany przewiduje poselski projekt zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przewidywana nowelizacja ma na celu wyeliminowanie luki w obowiązujących przepisach. Obecnie zwolnione z podatku są świadczenia rzeczowe i pieniężne, sfinansowane w całości ze środków zfśs lub funduszu związków zawodowych.

Jeżeli projekt wejdzie w życie, to od 2013 r. wszystkie wymienione wyżej świadczenia będą zwolnione z podatku do łącznej kwoty 380 zł w roku podatkowym.

Urlop wychowawczy

Ustawodawca chce, aby każde z rodziców, opiekunów dziecka miało prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego, który nie będzie mógł być przeniesiony na drugą osobę. Urlop wychowawczy będzie przysługiwał w wymiarze 36 miesięcy.

Zasada ta będzie miała zastosowanie również w przypadku korzystania z urlopu wychowawczego udzielanego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, którego stan zdrowia potwierdzono orzeczeniem lekarskim o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

Pracownicy będą mogli korzystać wspólnie z urlopu wychowawczego – wymiar części urlopu wychowawczego, z której będą mogli korzystać jednocześnie, podwyższono z 3 do 4 miesięcy.

Urlop będzie mógł być wykorzystywany w maksymalnie 5 częściach, ale wciąż nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia.

Ponadto w nowelizacji zrezygnowano z zasady proporcjonalnego obniżania wymiaru urlopu wypoczynkowego w przypadku, gdy w danym roku kalendarzowym po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu wypoczynkowego korzysta on z urlopu wychowawczego, a następnie w tym samym roku powraca do pracy.

Ustalono także, że bieg przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na czas korzystania z urlopu wychowawczego.

Projekt zakłada wejście przepisów w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.

Urlopy rodzicielskie

Mimo że zmiany w urlopach macierzyńskich mają wejść w życie dopiero we wrześniu 2013 r., to ich ostateczne brzmienie jest ważne dla kobiet, które urodzą już w marcu. Zgodnie bowiem z planami rządu prawo do wydłużonego urlopu macierzyńskiego będą mieli ci pracownicy, którzy w momencie wejścia zmian w życie korzystają chociażby z ostatniego dnia urlopu macierzyńskiego.

Pracownik, który zostanie przy „starej” długości urlopu macierzyńskiego, będzie miał prawo do zasiłku w wysokości 100%. Jeżeli zechce skorzystać z rocznego urlopu – ZUS wypłaci mu 80% tego świadczenia. Pracownica już przed porodem będzie musiała zadecydować, który wariant wybiera.

Wydłużoną część urlopu będzie można podzielić maksymalnie na 3 części (w pierwszym roku życia dziecka).

Podstawa prawna:

  • art. 21 ust. 1 pkt 67, art. 22 ust. 9 pkt 1–3 i art. 22 ust. 10 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2012 r. poz. 361),
  • art. 1 pkt 4 ustawy z 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU poz. 1016),
  • art. 1 ustawy z 24 października 2012 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU poz. 1278),
  • projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk sejmowy nr 882),
  • projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy z 21 listopada 2012 r. (druk nr 909).

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK