| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > W jaki sposób zawiesić stosowanie wewnętrznych przepisów prawa pracy?

W jaki sposób zawiesić stosowanie wewnętrznych przepisów prawa pracy?

Pracuję jako kadrowa w dużym zakładzie pracy. Nasza firma zaczyna przeżywać problemy finansowe i szukamy oszczędności. Obowiązujący u nas regulamin wynagradzania w sposób korzystniejszy określa prawa pracowników związane z wypłatą wynagrodzenia chorobowego niż wynika to z Kodeksu pracy. Czy musimy bezwzględnie stosować uregulowania zawarte w regulaminie wynagradzania, czy możemy stosować korzystniejsze dla firmy przepisy Kodeksu pracy? Czy możemy ewentualnie zawiesić obowiązywanie przepisów zawartych w regulaminie wynagradzania?

Jeżeli w danym zakładzie pracy obowiązuje regulamin wynagradzania przyznający pracownikom korzystniejsze uprawnienia niż wynikające z Kodeksu pracy oraz innych przepisów prawa pracy, pracodawca jest zobowiązany stosować zapisy regulaminu. Jeżeli regulamin zawiera przepisy korzystniejsze dla pracowników, pracodawca powinien je stosować. Jednak może dojść do zawieszenia stosowania w całości lub w części przepisów (nie dotyczy to przepisów Kodeksu pracy oraz przepisów innych ustaw i aktów wykonawczych), jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy.

Kodeks pracy w art. 91 przewiduje możliwość zawieszenia stosowania przepisów prawa pracy, określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy, jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy. Nie dotyczy to przepisów Kodeksu pracy oraz przepisów innych ustaw i aktów wykonawczych. Tak więc zawieszenie może dotyczyć jedynie aktów wewnętrznych obowiązujących u danego pracodawcy, np. regulaminu wynagradzania. Odbywa się ono na podstawie porozumienia zawartego między pracodawcą i reprezentującą pracowników organizacją związkową. Jeżeli u pracodawcy nie działa związek zawodowy, porozumienie zawiera pracodawca i przedstawicielstwo pracowników wyłonione w trybie przyjętym u tego pracodawcy. Pracodawca jest zobowiązany przekazać zawarte porozumienie właściwemu inspektorowi pracy.

Jak wynika z cytowanych powyżej przepisów, na zawarcie porozumienia muszą wyrazić zgodę pracownicy (przez reprezentującą ich organizację związkową lub wybrane ze swojego grona przedstawicielstwo). Jeżeli dojdzie do zawarcia porozumienia, wówczas w Pani zakładzie pracy będą mogły być stosowane mniej korzystne dla pracowników przepisy Kodeksu pracy dotyczące wypłacania wynagrodzenia chorobowego.

Należy podkreślić, że zawieszenie stosowania tych przepisów nie może trwać dłużej niż przez okres 3 lat.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK