| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Naruszenie zakazu konkurencji

Naruszenie zakazu konkurencji

Zakaz konkurencji jest bronią obosieczną. Brak stosownych zastrzeżeń w umowie może narazić pracodawcę na szkodę, a pracownikowi skutecznie uniemożliwić podejmowanie dodatkowej pracy zarobkowej.

Kodeks pracy rozróżnia dwa rodzaje umów o zakazie konkurencji, w zależności od tego, czy jej obowiązywanie będzie obejmowało okres trwania stosunku pracy (art. 1011 § 1 k.p.), czy też będzie dotyczyć okresu po zakończeniu stosunku pracy (art. 1012 § 1 k.p.). Zgodnie z treścią regulacji dotyczącej zakazu obowiązującego w okresie związania stosunkiem pracy, w zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność.

Możliwość uregulowania przez pracodawcę i pracownika zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy dotyczy natomiast sytuacji, gdy pracownik miał dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. W takim przypadku na podstawie art. 1012 § 1 k.p. strony mogą zawrzeć umowę o zakazie konkurencji, w której określą okres jego obowiązywania oraz wysokość odszkodowania, jakie pracodawca ma z tego tytułu wypłacić pracownikowi. Istotne znaczenie ma okoliczność, że na podstawie art. 1012 § 3 k.p. odszkodowanie to nie może być niższe niż 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji.

Zawarta umowa o zakazie konkurencji zobowiązuje pracownika do niepodejmowania działalności konkurencyjnej w stosunku do działalności prowadzonej przez pracodawcę. Zakres zakazu powinien być unormowany w umowie. Przyjmuje się, że powyższe przejawiać się może na przykład w podjęciu zatrudnienia u innego pracodawcy.

Co do zasady odpowiedzialność za naruszenie umowy o zakazie konkurencji powstaje, jeśli łącznie wystąpią następujące przesłanki:

  • niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków wynikających z umowy o zakazie konkurencji,
  • wina pracownika (nieumyślna lub umyślna),
  • szkoda pracodawcy,
  • normalny związek przyczynowy pomiędzy niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem zakazu a szkodą poniesioną przez pracodawcę.

Szczegółowe zasady odpowiedzialności odszkodowawczej pracownika za naruszenie zakazu są jednak uzależnione od tego, czy mamy do czynienia z zakazem konkurencji podczas trwania stosunku pracy, czy też po jego zakończeniu.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK