| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy pracodawca ma obowiązek podać komornikowi numer rachunku bankowego pracownika

Czy pracodawca ma obowiązek podać komornikowi numer rachunku bankowego pracownika

Otrzymaliśmy od komornika wezwanie do dokonywania potrąceń z wynagrodzenia pracownika. Jednocześnie komornik zwrócił się do nas z żądaniem wskazania rachunku bankowego tej osoby. Czy mamy obowiązek udzielić mu takiej informacji?

Mają Państwo obowiązek udzielenia komornikowi informacji o numerze rachunku bankowego pracownika. Szczegóły w uzasadnieniu.

Komornik, dokonując zajęcia wynagrodzenia za pracę, ma prawo wezwać pracodawcę, aby w ciągu tygodnia:

  • przedstawił za okres 3 miesięcy poprzedzających zajęcie, za każdy miesiąc oddzielnie, zestawienie periodycznego wynagrodzenia dłużnika za pracę oraz oddzielnie jego dochodu z wszelkich innych tytułów,
  • podał, w jakiej kwocie i w jakich terminach zajęte wynagrodzenie będzie przekazywane wierzycielowi,
  • w razie istnienia przeszkód do wypłacenia wynagrodzenia za pracę złożył oświadczenie o rodzaju tych przeszkód, a w szczególności podał, czy inne osoby roszczą sobie prawa, czy i w jakim sądzie toczy się sprawa o zajęte wynagrodzenie oraz o jakie roszczenia do zajętego wynagrodzenia została skierowana egzekucja przez innych wierzycieli (art. 882 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, dalej k.p.c.).

Pracodawca, który we wskazanym terminie nie wypełni powyższych obowiązków, może zostać ukarany grzywną do 2 tys. zł (art. 762 § 1 k.p.c.).

Organ egzekucyjny może ponadto żądać od uczestników postępowania egzekucyjnego złożenia wyjaśnień oraz zasięgać informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji od organów administracji publicznej, organów wykonujących zadania z zakresu administracji publicznej, organów podatkowych, organów rentowych, banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, przedsiębiorstw maklerskich, organów spółdzielni mieszkaniowych, zarządów wspólnot mieszkaniowych oraz innych podmiotów zarządzających mieszkaniami i lokalami użytkowymi, jak również innych instytucji i osób nieuczestniczących w postępowaniu (art. 761 § 1 k.p.c.).

Pracodawcę należy w tym przypadku traktować jak inną instytucję (osobę), nieuczestniczącą w postępowaniu, jeżeli nie jest on wierzycielem pracownika. Za niewypełnienie tego obowiązku pracodawca może ponieść odpowiedzialność finansową.

WAŻNE!

Za nieprzekazanie komornikowi informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji pracodawcy grozi grzywna do 2 tys. zł.

Pracodawca ma zatem obowiązek przekazywać organowi egzekucyjnemu informacje dotyczące pracownika, wobec którego jest prowadzone postępowanie egzekucyjne, np. przez ujawnienie jego adresów zamieszkania i zameldowania.

Wśród danych, do pozyskania których jest uprawniony komornik, znajduje się informacja o numerze rachunku bankowego pracownika, który wskazał go pracodawcy w celu wypłaty wynagrodzenia za pracę.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »