| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy pracownik musi informować pracodawcę o zdanym egzaminie na aplikację radcowską

Czy pracownik musi informować pracodawcę o zdanym egzaminie na aplikację radcowską

Niepoinformowanie pracodawcy o zamiarze podjęcia nauki na aplikacji prawniczej może być poczytane jako nielojalność pracownika. Rozpoczęcie aplikacji bez poinformowania pracodawcy stanowiłoby faktycznie jednostronną zmianę warunków zatrudnienia przez pracownika (wyrok Sądu Najwyższego z 13 czerwca 2012 r., II PK 315/11).

Magdalena R. była zatrudniona w Naczelnym Sądzie Administracyjnym jako asystentka sędziego. W 2009 r. rozpoczęła naukę na aplikacji radcowskiej. Jednak kierownictwo sądu uznało, że łączenie pracy na stanowisku asystenta sędziego z nauką na aplikacji radcowskiej albo adwokackiej jest niedopuszczalne. Zdaniem NSA, występuje tu realne zagrożenie konfliktem interesów. W tej sytuacji sąd zdecydował o rozwiązaniu umowy o pracę z Magdaleną R. za wypowiedzeniem z powodu utraty zaufania do niej. Utrata zaufania miała polegać na tym, że pracownica poinformowała pracodawcę o aplikacji dopiero po zdaniu egzaminów i uzyskaniu wpisu na listę aplikantów.

Orzeczenia sądów i rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego

Magdalena R. wygrała sprawę w I instancji – sąd zasądził na jej rzecz żądane odszkodowanie. W II instancji jednak wyrok był już dla niej niekorzystny – sąd uwzględnił apelację NSA i oddalił jej pozew.

Podobnie orzekł Sąd Najwyższy oddalając skargę kasacyjną Magdaleny R. W uzasadnieniu SN stwierdził, że aplikant jest już członkiem korporacji zawodowej. Stosowany odpowiednio do asystentów sędziego przepis art. 18 ust. 2 ustawy o pracownikach urzędów państwowych zabrania podejmowania prac sprzecznych z obowiązkami pracowniczymi.

W niniejszej sprawie SN uznał niepoinformowanie zwierzchników o zamiarze podjęcia nauki na aplikacji radcowskiej za zachowanie nielojalne wobec pracodawcy. Jak wykazał Sąd, Magdalena R. składając podanie o pracę do NSA wskazała wyraźnie cel zatrudnienia – chciała nadal pracować w sądzie. A to oznacza, że rozpoczęcie aplikacji stanowiłoby faktycznie jednostronną zmianę warunków zatrudnienia przez pracownika. Obowiązkiem pracodawcy jest bowiem zwolnienie aplikanta od pracy na zajęcia oraz udzielenie urlopu wypoczynkowego.

Przepisy o radcach prawnych zakazują wpisu na listę radców sędziego, prokuratora, notariusza, komornika, asesora sądowego, prokuratorskiego i notarialnego bądź aplikanta sądowego, prokuratorskiego lub notarialnego. Sytuacja ta stwarza zatem konflikt interesów, a więc uzasadnione było zwolnienie aplikantki z pracy w NSA.

Wnioski dla pracodawcy

Poinformowanie pracodawcy o zamiarze rozpoczęcia nauki na aplikacji prawniczej jest konieczne, gdyż to do pracodawcy należy ocena, czy prowadzenie takiej nauki i konieczność wykonywania obowiązków wynikających z przepisów o radcach prawnych lub Prawa o adwokaturze (takich jak zwolnienia z pracy i urlopy szkoleniowe) będzie dla niego korzystna.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK