| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Kto wydaje świadectwo pracy za okresy pracy przypadające przed przejęciem pracowników

Kto wydaje świadectwo pracy za okresy pracy przypadające przed przejęciem pracowników

Od maja br. nasza spółka przejęła w trybie art. 231 Kodeksu pracy kilkudziesięciu pracowników innej spółki. Która spółka powinna wystawić świadectwo pracy za okres pracy na umowę na okres próbny, jeżeli umowa ta zakończyła się przed przejęciem pracowników? Przejęty pracownik po zakończeniu umowy na okres próbny nie chciał świadectwa pracy, a teraz podczas pracy na podstawie umowy na czas określony w naszej firmie wystąpił o jego wydanie.

Obowiązek wydania przez pracodawcę świadectwa po 24 miesiącach od dnia zawarcia umowy terminowej nie wyklucza prawa pracownika pozostającego w zatrudnieniu na podstawie umów terminowych do żądania wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej z tych umów albo świadectwa pracy dotyczącego łącznego okresu zatrudnienia na podstawie takich umów (art. 97 § 13 Kodeksu pracy).

Pracownik może w każdym czasie żądać wydania świadectwa pracy:

  • w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej umowy o pracę (na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy),
  • dotyczącego łącznego okresu zatrudnienia na podstawie zakończonych umów terminowych, przypadającego przed zgłoszeniem żądania wydania świadectwa pracy.

Świadectw pracy nie trzeba wydawać pracownikom w przypadku przejścia zakładu pracy w całości lub w części na innego pracodawcę w trybie art. 231 Kodeksu pracy (czyli z zachowaniem ciągłości zatrudnienia), gdyż nowy pracodawca staje się z mocy prawa stroną w stosunkach pracy z pracownikami przejętego zakładu. Oznacza to, że zostaje zachowana jedność i ciągłość stosunku pracy z przejmowanymi pracownikami, którego kontynuatorem staje się nowy pracodawca.

WAŻNE!

Jeżeli dochodzi do przejścia pracowników w trybie art. 231 Kodeksu pracy, nie powoduje to rozwiązania stosunków pracy i obowiązku wydania świadectw pracy przejmowanym pracownikom.

Jeżeli jednak, tak jak w Państwa pytaniu, pracownik wystąpił z żądaniem wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem umowy o pracę u poprzedniego pracodawcy, po której została zawarta kolejna umowa o pracę (i stosunek pracy trwa u nowego pracodawcy), to obowiązek wystawienia świadectwa pracy ciąży na nowym pracodawcy. Powinien on wydać pracownikowi świadectwo w terminie 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku w tej sprawie (art. 97 § 13 Kodeksu pracy). Jeśli jednak wydanie świadectw pracy pracownikowi (lub osobie przez niego upoważnionej) w tym terminie nie jest możliwe, nowy pracodawca ma dodatkowe 7 dni na przekazanie świadectwa pocztą lub doręczenie w inny sposób.

PRZYKŁAD

Od 1 stycznia 2012 r. pracodawca A zawarł z pracownikiem umowę o pracę na okres próbny 3 miesięcy. Po zakończeniu tej umowy, czyli 1 kwietnia 2012 r., pracodawca A nie wydał pracownikowi świadectwa pracy, gdyż zdecydował się zawrzeć z nim umowę o pracę na czas określony 1 roku – od 1 kwietnia 2012 r. do 31 marca 2013 r. 1 maja 2012 r. doszło do przejścia zakładu pracy na pracodawcę B. Co do zasady, obowiązek wydania świadectwa pracy, potwierdzającego oba okresy zatrudnienia, powstaje dopiero w dniu upływu 24-miesięcznego terminu liczonego od dnia zawarcia pierwszej z umów, czyli 1 stycznia 2014 r. W tym dniu pracodawca B powinien wydać pracownikowi zbiorcze świadectwo pracy. Jeżeli jednak pracownik zażąda wydania świadectwa pracy za oba okresy zatrudnienia, np. w dniu zakończeniu drugiej umowy (31 marca 2013 r.), pracodawca B musi spełnić żądanie pracownika i wydać świadectwo w terminie 7 dni. Gdy wydanie świadectwa pracy pracownikowi (lub osobie przez niego upoważnionej) w tym terminie nie jest możliwe, pracodawca ma dodatkowe 7 dni na wydanie świadectwa.

Podstawa prawna:

  • art. 231, art. 97 Kodeksu pracy,
  • § 1, § 2 oraz załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. Nr 60, poz. 282 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »