| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy można ograniczyć pracownikowi wyjścia z pracy związane ze sprawowaniem funkcji radnego

Czy można ograniczyć pracownikowi wyjścia z pracy związane ze sprawowaniem funkcji radnego

Nasza główna księgowa jest gminną radną. Kilka razy w miesiącu zwalnia się z części dnia pracy, aby wziąć udział w posiedzeniach komisji samorządowych, do których należy. Z tego powodu często nie ma jej w pracy, kiedy jest potrzebna. Czy możemy ograniczyć jej wyjścia związane z pracą radnej?

Należy przypomnieć, że pracownikowi wykonującemu mandat radnego przysługuje ochrona przed rozwiązaniem stosunku pracy (art. 25 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym). Polega ona na tym, że rozwiązanie stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady gminy. Organ ten odmawia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jeżeli podstawą do rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu. Szczególna ochrona pracowników będących radnymi obejmuje także ochronę przed wypowiedzeniem warunków pracy i płacy (tzw. zmieniającym). Z art. 42 § 1 Kodeksu pracy wynika bowiem, że przepisy o wypowiadaniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia warunków pracy lub płacy. Ponadto, zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 17 września 2007 r. (III PK 36/07), szczególna ochrona trwałości stosunku pracy radnego obejmuje także tych radnych, którym pracodawca zamierza wypowiedzieć warunki pracy i płacy.

Pracodawca nie musi udzielać pracownikowi całego dnia wolnego w związku z sesją rady czy obradami komisji, lecz tylko zwolnić radnego na czas trwania jego pracy w konkretnym organie samorządowym wraz z czasem potrzebnym na dojazd i powrót. Czas takiego zwolnienia od pracy powinien być uwidoczniony w ewidencji czasu pracy jako usprawiedliwiona i niepłatna nieobecność w pracy. Za czas nieobecności radnego w zakładzie pracy wynagrodzenie od zakładu pracy nie przysługuje. Jego rekompensatę stanowi dieta, przyznawana na zasadach ustalonych przez radę gminy, oraz zwrot kosztów podróży służbowych (art. 25 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym). W tej sprawie wypowiedział się Sąd Najwyższy, który stwierdził, że radny rady gminy nie zachowuje prawa do wynagrodzenia od macierzystego zakładu pracy za czas nieobecności w pracy z powodu udziału w posiedzeniach tej rady (uchwała SN z 10 maja 1994 r., I PZP 22/94, OSNP 1994/4/60).

Podstawa prawna:

  • art. 42 § 1, art. 108 Kodeksu pracy,
  • art. 24, art. 25 ust. 2–4 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.),
  • § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK