| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Kiedy składka na ubezpieczenie na życie finansowana przez pracodawcę jest przychodem ze stosunku pracy

Kiedy składka na ubezpieczenie na życie finansowana przez pracodawcę jest przychodem ze stosunku pracy

Od maja finansujemy pracownikom składki na grupowe ubezpieczenie na życie. Do otrzymania świadczeń z polisy jest uprawniony pracownik lub wskazana przez niego osoba. Czy kwota składki stanowi dla pracowników opodatkowany i oskładkowany przychód ze stosunku pracy? Czy w przypadku śmierci pracownika będziemy zwolnieni z wypłaty odprawy pośmiertnej lub zobowiązani do zapłaty różnicy, jeśli świadczenie od firmy ubezpieczeniowej byłoby niższe od kwoty odprawy?

Finansowana przez Państwa składka jest dla pracownika korzyścią majątkową ze stosunku pracy, którą należy opodatkować i oskładkować. Opłacając za pracownika składkę na ubezpieczenie na życie nie będą Państwo zobowiązani do wypłacenia odprawy w razie jego śmierci. Jeżeli świadczenie z ubezpieczenia okazałoby się niższe niż kwota odprawy pośmiertnej, wówczas muszą Państwo wypłacić rodzinie zmarłego różnicę między tymi należnościami.

Za przychody ze stosunku pracy są uznawane wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne, wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności:

  • wynagrodzenia zasadnicze i za godziny nadliczbowe,
  • różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona,
  • świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Do przychodów mających swoje źródło w umowie o pracę należy zaliczyć m.in. sfinansowaną przez pracodawcę składkę na grupowe ubezpieczenie na życie. Stanowi ona przysporzenie majątkowe, co do zasady, podlegające opodatkowaniu oraz oskładkowaniu (art. 18 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Obowiązek naliczenia należności podatkowo-składkowych od wartości składek na ubezpieczenie na życie opłacanych przez firmę powstanie wówczas, gdy uprawnionym do otrzymania świadczenia ubezpieczeniowego jest pracownik (nawet jeżeli nie uzyskał świadczenia z polisy). Jeżeli beneficjentem świadczeń wynikających z zawartej z ubezpieczycielem polisy jest pracodawca, po stronie pracowników nie wystąpi korzyść majątkowa (pismo MF z 31 października 1995 r., nr PO 5/1–0788–3656/95).

Przychód z tytułu składki na ubezpieczenie na życie finansowanej przez pracodawcę powstaje w chwili jej zapłaty. O wartość składki należy wówczas powiększyć wynagrodzenie postawione w danym miesiącu do dyspozycji pracownika i od łącznej kwoty obliczyć należności podatkowo-składkowe.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »