| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy można wypożyczyć pracownika innemu pracodawcy

Czy można wypożyczyć pracownika innemu pracodawcy

Nasza firma zanotowała spadek zamówień na wytwarzane produkty i znaleźliśmy się w ciężkiej sytuacji finansowej. Jeden z naszych odbiorców chce zatrudnić na jakiś czas część naszych pracowników. Czy możemy wypożyczyć pracowników do innej firmy? Za kilka miesięcy nasza sytuacja ekonomiczna może ulec poprawie i będziemy mogli ich ponownie przyjąć do pracy. Nie chcemy natomiast zwalniać tych pracowników.

Mogą Państwo zawrzeć porozumienie z innym pracodawcą, na podstawie którego pracownicy podejmą pracę u tego pracodawcy, a Państwo udzielą im urlopu bezpłatnego na czas wykonywania tej pracy. Aby doszło do zawarcia takiego porozumienia, potrzebna jest zgoda pracowników na udzielenie im urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy.

Za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie, pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami (art. 1741 § 1 Kodeksu pracy).

Mogą zatem Państwo zawrzeć takie porozumienie ze swoim kontrahentem, jeżeli chcą Państwo wypożyczyć pracowników do innej firmy. Państwa pracownicy powinni wyrazić zgodę na podjęcie pracy u innego pracodawcy, ponieważ jest to dla nich korzystniejsze rozwiązanie niż utrata pracy.

Zgodę na pracę u innego pracodawcy pracownicy wyrażają w formie pisemnej. Aby doszło do wypożyczenia pracowników, trzeba zawrzeć w tej sprawie porozumienie. Najlepiej podpisać trójstronne porozumienie, które zostanie zawarte między pracodawcą przejmującym pracowników a dotychczasowym pracodawcą, czyli Państwa firmą, i pracownikiem, który ma zostać przejęty. Zawarcie takiego porozumienia spowoduje, że nie trzeba uzyskiwać dodatkowej zgody pracownika na pracę w innej firmie. W porozumieniu trzeba przede wszystkim określić:

  • strony porozumienia,
  • okres urlopu bezpłatnego, jaki zostanie udzielony pracownikowi na wykonywanie pracy u innego pracodawcy.

Dodatkowo można ustalić w porozumieniu np. odpłatność za wypożyczenie pracownika do innej firmy, zakres obowiązków pracownika u nowego pracodawcy.

Pracodawca, który zatrudnia pracowników w czasie urlopu bezpłatnego, zawiera z nimi odrębne umowy. Należy przyjąć, że w tym przypadku z przejętymi pracownikami powinny być zawarte umowy o pracę. Przepisy używają bowiem sformułowania „porozumienie pracodawców” oraz „w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy” w regulacji odnoszącej się do udzielania urlopu bezpłatnego na okres pracy u innego pracodawcy. Można więc z tego zapisu art. 1741 Kodeksu pracy wywnioskować, że pracownik powinien być zatrudniony na umowę o pracę, a nie np. na umowę cywilnoprawną. Nie ma natomiast przeszkód, żeby umowa została zawarta na zupełnie innych warunkach niż umowa zawarta z dotychczasowym pracodawcą.

WAŻNE!

Pracodawca, który zatrudnia pracowników „wypożyczonych” od innego pracodawcy, może zatrudnić ich na zupełnie innych warunkach niż te, na podstawie których dotychczas pracowali.

Pracodawca, który przekazuje pracownika do innej firmy w ramach porozumienia, nie musi mu płacić wynagrodzenia, opłacać za niego składek ZUS i zaliczek na podatek czy zapewniać mu świadczeń pracowniczych.

Należy jednak pamiętać, że okres urlopu bezpłatnego udzielanego na czas wykonywania pracy u innego pracodawcy wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy (art. 1741 § 2 Kodeksu pracy). Zatem okres korzystania z urlopu bezpłatnego w takim przypadku będzie wliczany do stażu pracy, od którego zależy np. długość okresu wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony czy wysokość odprawy z tytułu zwolnienia z pracy.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »