| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Wykroczenia przeciwko prawom pracownika

Wykroczenia przeciwko prawom pracownika

W kodeksie pracy wykroczenia zostały podzielone na 3 grupy. Pierwsza grupa jest związana z zatrudnieniem pracownika oraz przebiegiem jego zatrudnienia, druga sankcjonuje odpowiedzialność za naruszanie najbardziej podstawowych praw związanych ze stosunkiem pracy, tj. prawa do wynagrodzenia, odpoczynku i realizacji wyroków sądowych. Trzecia reguluje wykroczenia dotyczące naruszeń szeroko rozumianych przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Wysokość kary

Popełnienie któregokolwiek z powyższych wykroczeń przeciwko prawom pracowniczym określonych w kodeksie pracy podlega grzywnie w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł. Inspektor pracy w postępowaniu mandatowym może ukarać za stwierdzone wykroczenia grzywną w wysokości od 1000 zł do 2000 zł, a w przypadku ponownego popełnienia wykroczenia (recydywy), w postępowaniu mandatowym inspektor pracy może wymierzyć karę grzywny w wysokości do 5000 zł. Z recydywą mamy do czynienia w sytuacji, gdy pracodawca popełnił w ciągu 2 lat od dnia ostatniego ukarania ponownie jedno z wykroczeń przeciwko prawom pracownika określone w kodeksie pracy.

ZAPAMIĘTAJ

Nieprzyjęcie mandatu karnego wymierzonego przez inspektora powoduje skierowanie sprawy o ukaranie do wydziału karnego sądu rejonowego.

Inspektor pracy, uznając, że waga stwierdzonych naruszeń prawa pracy jest duża, może także nie proponować osobie obwinionej grzywny w postaci mandatu karnego, ale od razu skierować wniosek o ukaranie do sądu. W tym przypadku już przy pierwszym wykroczeniu przeciwko prawom pracownika sąd może wymierzyć najwyższą karę, tj. 30 000 zł.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marta Bławicka

Konsultant

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK