| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Wykroczenia przeciwko prawom pracownika

Wykroczenia przeciwko prawom pracownika

W kodeksie pracy wykroczenia zostały podzielone na 3 grupy. Pierwsza grupa jest związana z zatrudnieniem pracownika oraz przebiegiem jego zatrudnienia, druga sankcjonuje odpowiedzialność za naruszanie najbardziej podstawowych praw związanych ze stosunkiem pracy, tj. prawa do wynagrodzenia, odpoczynku i realizacji wyroków sądowych. Trzecia reguluje wykroczenia dotyczące naruszeń szeroko rozumianych przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Wysokość kary

Popełnienie któregokolwiek z powyższych wykroczeń przeciwko prawom pracowniczym określonych w kodeksie pracy podlega grzywnie w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł. Inspektor pracy w postępowaniu mandatowym może ukarać za stwierdzone wykroczenia grzywną w wysokości od 1000 zł do 2000 zł, a w przypadku ponownego popełnienia wykroczenia (recydywy), w postępowaniu mandatowym inspektor pracy może wymierzyć karę grzywny w wysokości do 5000 zł. Z recydywą mamy do czynienia w sytuacji, gdy pracodawca popełnił w ciągu 2 lat od dnia ostatniego ukarania ponownie jedno z wykroczeń przeciwko prawom pracownika określone w kodeksie pracy.

ZAPAMIĘTAJ

Nieprzyjęcie mandatu karnego wymierzonego przez inspektora powoduje skierowanie sprawy o ukaranie do wydziału karnego sądu rejonowego.

Inspektor pracy, uznając, że waga stwierdzonych naruszeń prawa pracy jest duża, może także nie proponować osobie obwinionej grzywny w postaci mandatu karnego, ale od razu skierować wniosek o ukaranie do sądu. W tym przypadku już przy pierwszym wykroczeniu przeciwko prawom pracownika sąd może wymierzyć najwyższą karę, tj. 30 000 zł.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »