| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Kiedy należy zaliczyć pracę w gospodarstwie rolnym do stażu pracy

Kiedy należy zaliczyć pracę w gospodarstwie rolnym do stażu pracy

Zatrudniliśmy pracownika, który przedstawił nam na piśmie zeznania trzech osób złożone przed notariuszem, poświadczające, że w okresie od 1 stycznia 1965 r. do 31 grudnia 1971 r. wykonywał on pracę w gospodarstwie rolnym (pracownik miał wówczas ukończone 16 lat) o łącznej powierzchni 0,5 ha, prowadzonym przez jego rodziców. Nie uzyskał bowiem z urzędu gminy zaświadczenia, które by to potwierdzało. Od 1 stycznia 1972 r. pracownik jest właścicielem tego gospodarstwa (przejął je na podstawie umowy dożywocia) i prowadzi je wraz z małżonką (przedstawił nam potwierdzający to akt notarialny). Czy okres wykonywania pracy w gospodarstwie rodziców powinniśmy mu wliczyć do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy zeznania świadków i akt notarialny są wystarczającym dowodem, na podstawie którego musimy uznać, że spełnia on warunki do zaliczenia tego okresu do stażu pracy?

Powinni Państwo zaliczyć pracownikowi okres pracy w gospodarstwie rodziców do stażu pracy. Pisemne zeznania świadków potwierdzające okoliczność wykonywania pracy w gospodarstwie rodziców oraz akt notarialny poświadczający prawo własności do tego gospodarstwa są wystarczającym dowodem do wliczenia pracownikowi pracy przypadającej od 1 stycznia 1965 r. do 31 grudnia 1971 r. do pracowniczego stażu pracy.

Do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, wlicza się:

  • okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka,
  • przypadające przed 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16. roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,
  • przypadające po 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (art. 1 ustawy o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy).

Do pracowniczego stażu należy zatem zaliczyć Państwa pracownikowi pracę wykonywaną w gospodarstwie rolnym, które było prowadzone przez jego rodziców, a jego objęcie przez pracownika nastąpiło na podstawie obowiązujących wówczas form nabycia własności (przez dziedziczenie, darowiznę, umowę zamiany, przekazanie nieodpłatne w zamian za emeryturę, akt kupna-sprzedaży, umowę o dożywocie).

Słowniczek

Gospodarstwo rolne to grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego (art. 553 Kodeksu cywilnego).

Jeśli dany grunt rolny (nieruchomość rolna) nie spełnia odpowiedniej normy obszarowej, nie może być uznany za gospodarstwo rolne i w konsekwencji praca w takim „gospodarstwie” nie będzie mogła być zaliczona do pracowniczego stażu pracy. Warunek ten weryfikujemy zawsze w odniesieniu do czasu, w którym była wykonywana praca w gospodarstwie.

Po nowelizacji Kodeksu cywilnego od 1 października 1990 r. do chwili obecnej minimalna norma obszarowa obowiązująca przy obrocie nieruchomościami rolnymi nie jest określona. O tym jednak, czy dane gospodarstwo będzie stanowiło gospodarstwo rolne, decydują przepisy podatkowe. Te z kolei wskazują, że gospodarstwo rolne stanowi obszar użytków rolnych, gruntów zadrzewionych i zakrzewionych na użytkach rolnych, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy (art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym).

W okresie poprzedzającym powyższe regulacje wysokość minimalnej normy obszarowej określało rozporządzenie Rady Ministrów z 18 listopada 1964 r. w sprawie przenoszenia własności nieruchomości rolnych, znoszenia współwłasności takich nieruchomości oraz dziedziczenia gospodarstw rolnych i wynosiła ona:

  • w okresie od 18 grudnia 1964 r. do 22 grudnia 1971 r. – 0,2 ha,
  • w okresie od 23 grudnia 1971 r. do 30 czerwca 1989 r. – 0,5 ha,
  • w okresie od 1 lipca 1989 r. do 24 grudnia 1990 r. – 1 ha.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »