| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy można ukarać pracownika tzw. uwagą służbową

Czy można ukarać pracownika tzw. uwagą służbową

Wręczyliśmy pracownikowi karę upomnienia za opuszczenie stanowiska pracy bez wiedzy przełożonego. Pracownik odwołał się od kary i w tej sytuacji postanowiliśmy zamienić upomnienie na tzw. uwagę służbową jako łagodniejszą karę. Czy tę uwagę służbową można przechowywać w aktach osobowych pracownika i kiedy ewentualnie ją usunąć?

Nie można zamieszczać w aktach osobowych tzw. uwag służbowych, ponieważ prawo pracy nie przewiduje tego typu kar porządkowych. Powinni zatem Państwo zrezygnować z udzielenia pracownikowi uwagi służbowej.

Nie mogą Państwo zamienić kary porządkowej upomnienia na tzw. uwagę służbową, ponieważ przepisy prawa pracy nie przewidują takiej możliwości. Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy pracodawca może stosować:

59,00 złKodeks pracy 2014 z komentarzem
  • karę upomnienia,
  • karę nagany (art. 108 § 1 Kodeksu pracy).

Natomiast za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy pracodawca może również wymierzyć pracownikowi karę pieniężną (art. 108 § 2 Kodeksu pracy).

W związku z tym, że tzw. uwaga służbowa nie występuje w katalogu kar porządkowych, nie mogą Państwo udzielić takiej kary i w konsekwencji nie mogą Państwo zamieścić jej w aktach osobowych pracownika. Nie należy więc stosować takiej kary porządkowej i ryzykować wpinania do akt pracownika takich pism. Zastosowanie przez pracodawcę innej kary niż przewidziana przez przepisy Kodeksu pracy stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym, za które pracodawca może zostać ukarany grzywną w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł (art. 281 pkt 4 Kodeksu pracy).

Sprawa umieszczania w aktach osobowych uwag służbowych była rozpatrywana przez Sąd Najwyższy. W uzasadnieniu wyroku z 23 listopada 2010 r. (I PK 105/10) SN wskazał, że w aktach osobowych pracownika nie powinno się przechowywać „pism ostrzegawczych”, ani innego rodzaju uwag dotyczących naruszeń obowiązków pracowniczych w ramach katalogu kar porządkowych.

Od tzw. uwag służbowych należy odróżnić notatki służbowe. W części B akt osobowych zamieszczamy dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia pracownika (§ 6 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji...). Należy zatem uznać, że pracodawca ma prawo tworzyć notatki służbowe i przechowywać je w aktach pracowniczych, jednak wyłącznie na okoliczność niewywiązywania się przez pracownika z nałożonych na niego obowiązków. Taką możliwość potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 10 października 2003 r. (I PK 295/02, OSNP 2004/19/332), w którym wskazał, że „pracodawca ma prawo dokumentowania niewywiązywania się przez pracownika z jego obowiązków. Pracownik nie może zatem żądać zniszczenia i zaprzestania gromadzenia takiej dokumentacji jako dotyczącej przebiegu jego zatrudnienia. Pracownik może natomiast żądać włączenia tej dokumentacji do akt osobowych i nakazania pracodawcy dalszego gromadzenia takich notek służbowych w ramach tych akt”.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ20
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Ostatnio na forum

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Eugenia Jabłokow

Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

Zostań ekspertem Infor.pl »