| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy można ukarać pracownika tzw. uwagą służbową

Czy można ukarać pracownika tzw. uwagą służbową

Wręczyliśmy pracownikowi karę upomnienia za opuszczenie stanowiska pracy bez wiedzy przełożonego. Pracownik odwołał się od kary i w tej sytuacji postanowiliśmy zamienić upomnienie na tzw. uwagę służbową jako łagodniejszą karę. Czy tę uwagę służbową można przechowywać w aktach osobowych pracownika i kiedy ewentualnie ją usunąć?

Nie można zamieszczać w aktach osobowych tzw. uwag służbowych, ponieważ prawo pracy nie przewiduje tego typu kar porządkowych. Powinni zatem Państwo zrezygnować z udzielenia pracownikowi uwagi służbowej.

Nie mogą Państwo zamienić kary porządkowej upomnienia na tzw. uwagę służbową, ponieważ przepisy prawa pracy nie przewidują takiej możliwości. Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy pracodawca może stosować:

  • karę upomnienia,
  • karę nagany (art. 108 § 1 Kodeksu pracy).

Natomiast za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy pracodawca może również wymierzyć pracownikowi karę pieniężną (art. 108 § 2 Kodeksu pracy).

W związku z tym, że tzw. uwaga służbowa nie występuje w katalogu kar porządkowych, nie mogą Państwo udzielić takiej kary i w konsekwencji nie mogą Państwo zamieścić jej w aktach osobowych pracownika. Nie należy więc stosować takiej kary porządkowej i ryzykować wpinania do akt pracownika takich pism. Zastosowanie przez pracodawcę innej kary niż przewidziana przez przepisy Kodeksu pracy stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym, za które pracodawca może zostać ukarany grzywną w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł (art. 281 pkt 4 Kodeksu pracy).

Sprawa umieszczania w aktach osobowych uwag służbowych była rozpatrywana przez Sąd Najwyższy. W uzasadnieniu wyroku z 23 listopada 2010 r. (I PK 105/10) SN wskazał, że w aktach osobowych pracownika nie powinno się przechowywać „pism ostrzegawczych”, ani innego rodzaju uwag dotyczących naruszeń obowiązków pracowniczych w ramach katalogu kar porządkowych.

Od tzw. uwag służbowych należy odróżnić notatki służbowe. W części B akt osobowych zamieszczamy dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia pracownika (§ 6 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji...). Należy zatem uznać, że pracodawca ma prawo tworzyć notatki służbowe i przechowywać je w aktach pracowniczych, jednak wyłącznie na okoliczność niewywiązywania się przez pracownika z nałożonych na niego obowiązków. Taką możliwość potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 10 października 2003 r. (I PK 295/02, OSNP 2004/19/332), w którym wskazał, że „pracodawca ma prawo dokumentowania niewywiązywania się przez pracownika z jego obowiązków. Pracownik nie może zatem żądać zniszczenia i zaprzestania gromadzenia takiej dokumentacji jako dotyczącej przebiegu jego zatrudnienia. Pracownik może natomiast żądać włączenia tej dokumentacji do akt osobowych i nakazania pracodawcy dalszego gromadzenia takich notek służbowych w ramach tych akt”.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »